Valaki segítene nekem ebben a feladatban?


Így szól a feladat: Adott a koordináta rendszerben két pont, A(-3;4) és B(9;1). Adjuk meg az x tengelynek azt a C pontját, amelyre AC + CB minimális. Mennyi ez a minimális összeg?


A feladat nagyobb részét úgymond már megoldottam, kiszámoltam az AB vektort, ezáltal meghatároztam az e egyenes normálvektorát, majd kiszámoltam a felezőpontot. Ezután tudom hogy az e egyenes egyenletét kellett megadni, azt talán jól megcsináltam. Itt viszont elakadtam. Nem tudom hogyan kell kiszámolni a C pontot.

Valaki meg tudná mondani, hogy milyen adatokkal és képletekkel kell ezt kiszámolni?

Előre is köszönöm szépen a fáradozást, ha esetleg valaki válaszol!



2021. jan. 25. 11:22
 1/4 anonim ***** válasza:

1) A tükrözése az x-tengelyre A'(-3;-4)

2) e:= A'B egyenes y=5/12x-11/4

3) C az e és z x-tengely metszéspontja C(33/5,0)

4) AC+CB= 13

2021. jan. 25. 11:44
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2021. jan. 25. 12:17
 3/4 anonim ***** válasza:

Hogy értsd is; a geometriában van egy ilyen feladat:


Piroska meglátogatja a nagymamát. Piroska és a nagymama háza is egy egyenes folyónak ugyanazon a partján van. Piroska szeretne vinni nagymamájának a folyó vizéből, és ezt a nagymamához menet szeretné elintézni.

A folyónak mely pontján vegyen vizet, hogy a nagymamához vezető út a lehető legrövidebb legyen?


Válasz: akkor sokkal könnyebb dolgunk lenne, hogyha a nagymama háza a folyó túloldalán lenne (és Piroska is át tudna reülni a folyón), mert akkor csak nyílegyenesen a nagymama háza felé kellene haladnia. Ha abban az esetben áttükröznénk a nagymama házát a túlpartra, akkor a folyó-nagymama közötti útszakaszt is tükröznünk kellene, hogy a legrövidebb utat kapjuk meg.


Az első válaszoló ez alapján mondta, hogy tükrözni kell valamelyik pontot (ő az A pontot tükrözte), és az így keletkező A'B távolság fog megfelelni a keresett AC+CB összeg minimumának.


Algebrailag így lehet megoldani: mivel a C pont az x-tengelyen van, ezért biztosan (x;0) alakú a pont. A tanultak alapján fel tudjuk írni a pontok távolságait;


|AC| = gyök[ (x-(-3))^2 + (0-4)^2 ] = ... = gyök[ (x+3)^2 + 16 ]


Majd a CB távolságot:


|CB| = gyök[ (9-x)^2 + (0-1)^2 ] = ... = gyök[ (x-9)^2 + 1 ]


Tehát a két szakasz hosszának összege:


|AC| + |BC| = gyök[ (x+3)^2 + 16 ] + gyök[ (x-9)^2 + 1 ], ennek a függvénynek a minimumát kell meghatározni. Ezt meg lehet oldani akár deriválással, akár a számtani-mértani közepek közötti összefüggésekkel.

2021. jan. 25. 12:43
 4/4 anonim ***** válasza:

Egy kis trükkel a Pitagorász tétel is elég.

Ha az A és B pontot tükrözöd az x-tengelyre és a négy pontot összekötöd egymással, akkor egy szimmetrikus trapézt kapsz; a keresett távolság ennek az átlója.

L^2 = (xB - xA)^2 + (yA + yB)^2

L^2 = [9 - (-3)]^2 + (4 + 1)^2

L^2 = 12^2 + 5^2 = 169

L = 13

********

2021. jan. 25. 16:23