A fizikában az m=G/g egyenlettel mit számolok ki és pontosan mit jelentenek a betűk?
Sziasztok!
Éppen a múlt óra tananyagát dolgozom ki, egy kicsit el vagyok havazva, ezért írtam ide is (közben most éppen a rugóerőnél járok), hogy felpörgessem a dolgokat.
Az m=G/g egyenlet nekem a "statisztikai tömegméres elvénél" meg jelent meg, de ez nem sokat jelent nekem. Tehát a kérdéseim:
Pontosan milyen számításoknál kell ez az egyenlet, ha mit akarok kiszámolni, minek a tömegét?
A betűknél az "m" a tömeg, "g" a gyorsulás jele. De "G" önmagában mit jelent?
Tudom, hogy tudnom kellene, de valahol elkerülte a figyelmem. A leckében meg haladnom kell, de hagytam helyet a jegyzetfüzetemben a pótlásra.
Köszönöm a segítséget előre is.
Ja, és jó ez a fizika, tetszik nekem. :)
G a nyugvó test súlya. Azaz pl ha ráteszed a mérlegre, a mérleget G erővel nyomja. A mérleg ezt elosztja a gravitációs gyorsulás értékével és megkapod a tömeget.
Pl ha
G = 20N
g = 10m/s^2
Akkor m = 2kg
(Most itt a dimenzióanalízis részletezését kihagyva és a g értékét kerekítve.)
"Az m=G/g egyenlet nekem a "statisztikai tömegméres elvénél" meg jelent meg, de ez nem sokat jelent nekem."
hmm.. véletlen nem sztatikai (esetleg régiesen statikai) az a bizonyos tömegmérés?
statikus, sztatikus, azaz nyugvó, egyensúlyban levő. tehát úgy méred meg a tömegét, hogy a tested ráhelyezted a mérlegre, nyugalomban van. (lehetne másképp is, pl. ütközésekkel, lendületmegmaradás alapján, ez dinamikai tömegmérés)
Ó, de igen, elnéztem!
"A sztatikai tömegmérés elve"
Ez az!
"m=G/g egyenlet"
Ezt ne jegyezd meg így külön, mert csak összezavar. Ezt jegyezd meg:
F = m * a
Átrendezve:
m = F/a
m: tömeg; F: erő; a: gyorsulás. Na most a te esetedben az erő az gravitációs súlyerő, ezért G-nek van álcázva, a gyorsulás pedig a felszíni gravitációs gyorsulás, vagyis a g, csak hogy megkavarja az egyszeri diákot. De a két képlet amúgy tök ugyanaz. :)
m=G/g lehet "sebesség egyenő út/idő" is, ha a sebességet m-nek, az utat G-nek, az időt pedig g-nek jelölöd. A betűk nem jelentenek semmit, mindent úgy nevezel el, ahogy akarsz.
Összefüggést tanulj, ne az ábc-t!
#1: "A mérleg ezt elosztja a gravitációs gyorsulás értékével"
A mérleg nem oszt el semmit semmivel, ez butaság. A mérlegeket hitelesítik adott tömegekkel, amiket ugyancsak hitelesítenek.
Látszik nem mértél még analitikai mérleggel 4 tizedes pontossággal. Csak belöktél valami elméleti katyvaszt de a gyakorlathoz nem sok közöd van.
@8: Nagyon rossz passzban lehetsz, ha ilyesmibe belekötsz :) Igen, a mérleg nem oszt el semmit semmivel, értelemszerűen egy megszemélyesítés volt, hogy szemléletes történetbe lehessen foglalni, hogyan is működik a kérdező által felvetett mérleg. Rajtad kívül nem hiszem, hogy bárki szó szerint vette ezt. Mondjuk kicsit hasonlítasz a második tojásra a viccben, amikor két tojás sül a serpenyőben. Azt mondja az egyik:
- De rohadt meleg van itt!
mire a másik:
- Atyaég! Egy beszélő tojás!!!
Viszont az ilyen hülyeségek helyett inkább pl reagálhatnál a de Broglie-s kérdésed alatt. Ha már kiírtad...
"hogyan is működik a kérdező által felvetett mérleg"
Akarom mondani, egyenlet :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!