A fizikában az m=G/g egyenlettel mit számolok ki és pontosan mit jelentenek a betűk?


Sziasztok!


Éppen a múlt óra tananyagát dolgozom ki, egy kicsit el vagyok havazva, ezért írtam ide is (közben most éppen a rugóerőnél járok), hogy felpörgessem a dolgokat.


Az m=G/g egyenlet nekem a "statisztikai tömegméres elvénél" meg jelent meg, de ez nem sokat jelent nekem. Tehát a kérdéseim:


Pontosan milyen számításoknál kell ez az egyenlet, ha mit akarok kiszámolni, minek a tömegét?


A betűknél az "m" a tömeg, "g" a gyorsulás jele. De "G" önmagában mit jelent?


Tudom, hogy tudnom kellene, de valahol elkerülte a figyelmem. A leckében meg haladnom kell, de hagytam helyet a jegyzetfüzetemben a pótlásra.


Köszönöm a segítséget előre is.


Ja, és jó ez a fizika, tetszik nekem. :)


2021. jan. 25. 11:01
 1/10 Mojjo ***** válasza:
94%

G a nyugvó test súlya. Azaz pl ha ráteszed a mérlegre, a mérleget G erővel nyomja. A mérleg ezt elosztja a gravitációs gyorsulás értékével és megkapod a tömeget.

Pl ha

G = 20N

g = 10m/s^2

Akkor m = 2kg


(Most itt a dimenzióanalízis részletezését kihagyva és a g értékét kerekítve.)

2021. jan. 25. 11:12
 2/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget!
2021. jan. 25. 11:30
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

"Az m=G/g egyenlet nekem a "statisztikai tömegméres elvénél" meg jelent meg, de ez nem sokat jelent nekem."

hmm.. véletlen nem sztatikai (esetleg régiesen statikai) az a bizonyos tömegmérés?

statikus, sztatikus, azaz nyugvó, egyensúlyban levő. tehát úgy méred meg a tömegét, hogy a tested ráhelyezted a mérlegre, nyugalomban van. (lehetne másképp is, pl. ütközésekkel, lendületmegmaradás alapján, ez dinamikai tömegmérés)

2021. jan. 25. 11:32
 4/10 A kérdező kommentje:

Ó, de igen, elnéztem!


"A sztatikai tömegmérés elve"


Ez az!

2021. jan. 25. 11:42
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

"m=G/g egyenlet"

Ezt ne jegyezd meg így külön, mert csak összezavar. Ezt jegyezd meg:

F = m * a

Átrendezve:

m = F/a

m: tömeg; F: erő; a: gyorsulás. Na most a te esetedben az erő az gravitációs súlyerő, ezért G-nek van álcázva, a gyorsulás pedig a felszíni gravitációs gyorsulás, vagyis a g, csak hogy megkavarja az egyszeri diákot. De a két képlet amúgy tök ugyanaz. :)

2021. jan. 25. 12:58
 6/10 anonim ***** válasza:

m=G/g lehet "sebesség egyenő út/idő" is, ha a sebességet m-nek, az utat G-nek, az időt pedig g-nek jelölöd. A betűk nem jelentenek semmit, mindent úgy nevezel el, ahogy akarsz.


Összefüggést tanulj, ne az ábc-t!

2021. jan. 25. 13:36
 7/10 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm ezeket a válaszokat is! :)
2021. jan. 25. 14:47
 8/10 anonim ***** válasza:

#1: "A mérleg ezt elosztja a gravitációs gyorsulás értékével"

A mérleg nem oszt el semmit semmivel, ez butaság. A mérlegeket hitelesítik adott tömegekkel, amiket ugyancsak hitelesítenek.

Látszik nem mértél még analitikai mérleggel 4 tizedes pontossággal. Csak belöktél valami elméleti katyvaszt de a gyakorlathoz nem sok közöd van.

2021. jan. 25. 16:07
 9/10 Mojjo ***** válasza:

@8: Nagyon rossz passzban lehetsz, ha ilyesmibe belekötsz :) Igen, a mérleg nem oszt el semmit semmivel, értelemszerűen egy megszemélyesítés volt, hogy szemléletes történetbe lehessen foglalni, hogyan is működik a kérdező által felvetett mérleg. Rajtad kívül nem hiszem, hogy bárki szó szerint vette ezt. Mondjuk kicsit hasonlítasz a második tojásra a viccben, amikor két tojás sül a serpenyőben. Azt mondja az egyik:

- De rohadt meleg van itt!

mire a másik:

- Atyaég! Egy beszélő tojás!!!


Viszont az ilyen hülyeségek helyett inkább pl reagálhatnál a de Broglie-s kérdésed alatt. Ha már kiírtad...

2021. jan. 25. 16:14
 10/10 Mojjo ***** válasza:

"hogyan is működik a kérdező által felvetett mérleg"


Akarom mondani, egyenlet :)

2021. jan. 25. 16:21