Mi ezekre a helyes válasz?(fizika 11.)


1. A mágneses mezőben forgó keret melyik oldalában indukálódik feszültség?

2. Miért szinuszos az előállított feszültség?

3. Jó-e nekünk az, hogy a feszültség szinuszos?

4. Mitől függ az indukált feszültség nagysága?

5. Frekvenciája?

6. Hogyan lehet elvezetni a megtermelt energiát egy forgó tekercsről?

7. Lehet-e tekercs az állórész és mágnes a forgórész?

8. Mivel egyenlő a szinuszosan váltakozó feszültség/áramerősség átlagértéke?

9. Egyenárammal azonos hőhatás eléréséhez mekkora váltakozó áramú feszültséget kell választanunk?

10. Mennyi idő alatt ér el először a váltakozó feszültség pillanatnyi értéke a maximális érték felét?



2021. jan. 23. 13:10
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

1. Amelyik oldala merőlegesen mozog az indukcióvonalakhoz képest.

(F=q*v x B a töltésszétválasztó erő, ami feszültséget indukál: U = B*l*v)

2. Mert a keret oldalai körmozgást végeznek, így sebességvektora forog, viszont csak az indukcióra merőleges összetevője indukálja a feszültséget. Geometriailag a sebességvektor merőleges vetülete kell B-re, amit a szinusz/koszinusz segítségével adunk meg.

3. A szinuszos feszültség szinuszos áramot eredményez. A váltakozó áramot könnyű transzformálni, ami lehetővé teszi hosszútávú elvezetését, kis veszteséggel. Továbbá forgó elektormágneses motorok meghajtása egyszerűbb vele. (Kicsit bizonytalan vagyok mit várnak pontos válaszként.)

4.U=Blv, indukció nagysága, rá merőleges sebességű vezeték hossza és sebességének nagysága.

5.Forgatás frekvenciájától mindenképpen. Ha 2*n pólusú mágneses mezőben forgatunk, akkor a pólusok számától is.

6.Kommutátorral, szénkefék segítségével.

7.Igen. A mozgás relatív.

8. félperióduson: 2/pi, egész perióduson 0.

9. A maximális értéke az egyenáram feszültségének gyök2-szerese.

10. sin(x) = 0,5 => x = pi/6, tehát a félperiódus egyhatoda. Ha a váltakozás frekvenciája: f akkor periódusidő:T=1/f és az idő ami alatt eléri az pedig: t=1/(12*f), a teljes periódus idő 1/12-de.

2021. jan. 23. 13:54