Matekban kérnék segítséget.?


Egy oszlop magassága 3 méter hosszú. Tőle 10 méterre van egy 5 méter magas oszlop. Mekkora annak a zsinórnak a hossza, amelynek mind a két vége az oszlopok tetejére van rögzízve, és a két oszlop között a zsinór egy 2,5 méteren keresztül a talajon fut?

(A zsinór hossza fix, nem szükséges rászámolni a hosszára)



2021. jan. 15. 22:27
 1/9 anonim ***** válasza:
Rajzol le, sokat segít. Talán abba nem gondoltál bele, hogy az a rész, ahol a zsinór a földön fut, az a két oszlop közötti szakasznak pont a közepén van.
2021. jan. 15. 22:39
 2/9 anonim ***** válasza:
Bocsánat, rosszul olvastam, most látom, hogy az oszlopok nem egyforma magasak. Így viszont nem középen lóg le a földre a zsinór.
2021. jan. 15. 22:41
 3/9 A kérdező kommentje:

Ez valamilyen parabola lenne...

Csak nem teljes, mivel a talajon futó része egyenes

2021. jan. 15. 22:54
 4/9 anonim ***** válasza:

Talán:


x tengely legyen a talaj, y tengely pedig az egyenes amit a lelógó rész közepébe állítasz. Keresed az f(x) = ax2 + b parabolát, amelyre:


f(-1.25) = 0

f(1.25) = 0

f(-1.25 - u) = 3

f(1.25 + 10 - 2.5 - u) = 5


teljesül. (u a 3 magas oszlop alapja és a lelógás kezdőpontja közti távolság; ez kiderül majd a fenti egyenletrendszer megoldásából remélhetőleg)


Ezután használod a kerületszámításos integrál képletét (a-tól b-ig gyök(1 + f'(x)^2) dx) a két parabolarészletre és hozzáadod végül a 2.5-öt.


Ezt most mind fejben gondoltam végig, lehet hogy tök használhatatlan lesz amit leírtam.

2021. jan. 16. 01:32
 5/9 anonim ***** válasza:

Ívhossz számításos integrált bocsánat.


Ez valami matek faktos feladat lenne?

2021. jan. 16. 01:43
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm!


Nem, emelt óraszámban tanulom a matekot. Most digitális oktatásban vagyok, és nem értem.

11.-es vagyok

2021. jan. 16. 10:46
 7/9 A kérdező kommentje:
Ha a két oszlop egyforma magas lenne, és a zsinór nem futna a talajon meg tudnám oldani.
2021. jan. 16. 11:05
 8/9 anonim ***** válasza:

Érdemes megnézni ezt az oldalt:

[link]

2021. jan. 19. 14:41
 9/9 A kérdező kommentje:

Akkor így nem jó?


A zsinórt 3 részre osztottam: A B C

A B értéke 2,5


Így: A>C ; C-A=2,5; C+2,5=B ; B+2,5=C


Ezekből valahogy felírok egy kétismeretlenes egyenletet (a B ismert), eddig jutottam...

Egyébként ezt abszolút nem értem

2021. jan. 19. 16:55