Polinom irreducibilisekre bontása?


Ez a feladat: Bontsuk fel irreducibilis polinomok szorzatára Z7 felett az (x^6) − 1 polinomot.

És ez a megoldás: (x − 1)(x − 2)(x − 3)(x − 4)(x − 5)(x − 6)

Ha jól gondolom, a Z7-tel majd csak a végén kell foglalkozni, és az csak annyi, hogy mod 7-tel átírom a gyököket.

Ahhoz, hogy irreducibilisek szorzatára tudjam bontani Z felett az kell most, hogy Q felett is irreducibilis legyen, ugye? Ehhez meg kell nézni a Schönemann-Einstein kritériumokat (a simát meg a fordítottat), de ezek most nem segítenek, viszont nem tudom, hogyan tovább innen. Valaki tud ebben segíteni?



2021. jan. 12. 23:55
 1/8 anonim ***** válasza:
50%

Már nem azért, de ezt középiskolás tudással fel lehet bontani szorzatalakba. Még polinomosztani sem kell, ha nagyon ügyes vagy.

Pontosan mi nem megy?

2021. jan. 13. 00:01
 2/8 A kérdező kommentje:

:(


Addig oké, hogy -+1 gyökök, és akkor lesz (x-1)(x+1)(x^4+x^2+1), de az utolsó tényezőnél én már nem találok gyököt Q felett.

2021. jan. 13. 00:31
 3/8 anonim ***** válasza:
0%
Ez mi a f@szom?
2021. jan. 13. 00:34
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Nos, ha visszaemlékszel, akkor valami olyasmit mondtunk, hogy minden polinom felbontható valamilyen formában konstans, első- és másodfokú polinomok szorzataként R felett. Azért ezekre, mert ezek között vannak irreducibilisek R felett (az elsőfokú mindig (a kontans kiemelést leszámítva), a másodfokú pedig a diszkriminánstól függ), viszont emiatt nem feltétlenül kell, hogy gyöke legyen nagyobb fokszám esetén.


Egyszerűbb, ha így indulsz el;


tanult azonosság: a^2-b^2=(a-b)*(a+b), esetünkben


x^6-1 = (x^3-1)*(x^3+1)


A két harmadfokú tényező is szépen lebontogatható a rájuk vonatkozó azonosságok alapján. A keletkező két másodfokúnak nem lesznek gyökeik.


Folytatva a te gontolatmenetedet, szükségünk van egy trükkre; variáljuk meg egy kicsit, hogy nekünk jó legyen:


x^4 + x^2 + 1 = x^4 + 2x^2 + 1 - x^2 = (x^2+1)^2 - x^2 = (x^2-x+1)*(x^2+x+1)


Ezeknek R-en valóban nincs megoldásuk, viszont mindkettőből levonható 7 (lévén 1 = -6 Z7 felett), és így gyönyörűen kijönnek az egész megoldások, amikkel már fel tudod bontani.


Ugyanez persze eljátszható az x^4+x^2+1 polinom esetén is, csak itt egy 7-es levonása nem elég, ahhoz x^4+x^2-20-ig kell elmenni.

2021. jan. 13. 01:02
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2021. jan. 13. 01:24
 6/8 anonim ***** válasza:

A feladat általánosítását tetszőleges p prímre lsd. itt a Wilson-tétel bizonyításánál (9.3. tétel):


[link]

2021. jan. 13. 06:16
 7/8 anonim ***** válasza:
Rosszul gondolod, itt most az elején elő kell venni Z7-et. Ugyanis Z7-ben ha megoldod az x^6=1 egyenletet, akkor a kicsi Fermat-tétel szerint ennek minden maradékosztály megoldása 1-től 6-ig. Mivel hatodfokú a polinom és van hat gyök, készen vagyunk.
2021. jan. 13. 08:28
 8/8 A kérdező kommentje:
Tényleg! De jó, köszönöm!
2021. jan. 13. 10:02