Rizigyakori kérdése:

Mennyi az esélye s hogyan lehet számolni azt hogy: Mi az esélye annak hogy 4 alkalomból 3 szor uazt a kártyát huzzam fel mikor a halmaz mérete amiből húzhatok 20? Azaz X a húzások száma, Y a sikeres húzások száma, Z a halmaz mérete.

Köszönöm. Régen volt már ez egyetemen....

2021. jan. 8. 12:07
 1/10 anonim ***** válasza:
41%
Annak a valószínűsége, hogy Z (különböző) elemből egy konkrét (jelölt) elemet kihúzzunk, 1/Z. Minthogy utána az elemet visszatesszük, a következő húzás eredménye független az előző(k)től. Ha bármilyen (nem jelölt) elemet húzhatok akkor, mikor nincs találat, annak (Z-1)/Z a valószínűsége. Független események valószínűségei összeszorzódnak. Tehát P=[(Z-1)/Z]^(X-Y)*[1/Z]^Y.
2021. jan. 8. 12:18
 2/10 anonim ***** válasza:
51%
1-es, kihagytál egy fontos dolgot.
2021. jan. 8. 12:42
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Összes lehetséges húzás: 20^4. (Minden húzásnál 20 lehetőség van)


Kedvező eset: tegyük fel, hogy a 3 egyforma elem: A, a 4. ezektől különböző elem B. Először ezeket választjuk ki: Ez 20*19 féle módon lehetséges.

Tehát ezeket húzzuk: {A,A,A,B}.

Ez pedig 4 módon valósulhat meg (azon múlik hogy a B-t hanyadjára húzzuk).

Tehát a kedvező esetek száma: 20*19*4


Valség: 20*19*4/20^4

2021. jan. 8. 13:05
 4/10 anonim ***** válasza:

Ha egy konkrét kártyára nézve kérdezed, tehát hogy mennyi az esélye hogy a Z méretű pakliból X húzásból Y-szor a Fekete Pétert húzod, akkor az binomiális eloszlás p=1/Z, n=X, k=Y paraméterrel.

Ha nem konkrét kártyára nézve kérdezed, és lényegtelen, hogy melyik kártyát húzod ki Y-szor, akkor a fenti binomiális Z-szerese. Feltéve, hogy Y>X/2, ha ugyanis X=10 és Y≤5, akkor bonyolódik a helyzet, mivel két kártyával is megtörténhet.

2021. jan. 8. 14:02
 5/10 anonim ***** válasza:
szerintem 1/20*1/20*1/20=1/8000. legalábbis ha a kártyákat mindig visszatesszük.
2021. jan. 8. 14:23
 6/10 anonim ***** válasza:

3-as és 4-es válasza jó, és azonos eredményre is vezetnek.

Binomiális(1/20, 4, 3) = (4 alatt a 3) * 0,05^3 * 0,95^1 = 0,000475

Annak 20x-osa 0,0095 ami megegyezik 20*19*4/20^4-nel.

Az 1-es válaszából kimaradt az (X alatt Y) szorzó. Az 5-ös válasza rossz ahogy van.

2021. jan. 8. 15:05
 7/10 anonim ***** válasza:
0%

A probléma a szemlélettel van, nem a számolással. Nincs jelentősége annak, hogy hányféle módon tudok egy konkrét kártyát kihúzni (elsőnek, utolsónak, és közben a többi nevesített lap adott sorrendjének). Ezért nem számít az eloszlás, ezért nincs n alatt a k.

Egy 52 lapos francia kártyából 1/52 a valószínűsége, hogy a pikk ászt húzom.

2021. jan. 10. 12:06
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
7-es, ha az igaz, amit írtál, akkor meg tudnád nekem mondani, hogy mekkora annak az esélye, hogy egy érmét kétszer feldobva pontosan egyszer dobunk fejet?
2021. jan. 10. 12:55
 9/10 anonim ***** válasza:

"Nincs jelentősége annak, hogy hányféle módon tudok egy konkrét kártyát kihúzni (elsőnek, utolsónak, és közben a többi nevesített lap adott sorrendjének)."


De van...

2021. jan. 10. 13:13
 10/10 anonim ***** válasza:
Remélem a 7-es csak azért nem válaszol a 8-ban feltett egyszerű kérdésemre, mert rájött, hogy rosszat mondott.
2021. jan. 12. 14:04