Valaki103739 kérdése:

Vízszintes talajon csúszó test kezdősebessége 6 m/s, a csúszási súrlódási együttható 0,2. Mekkora utat tesz meg a test a megállásig?


2021. jan. 6. 11:40
 1/7 -,C9H13N,- ***** válasza:
100%

μmgs=1/2 mv^2

s=v^2/2μg

s=36/4

s=9m

2021. jan. 6. 11:54
 2/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

De jó kis feladat.

Első ránézésre hiányos adatoknak látszik, de a számítás alatt a tömeg úgyis kiesik, úgyhogy nem az. :)


A tárgyat leszorító erő a súlyerő, ennek a 0,2-szerese a súrlódóerő.


Szóval a súrlódóerő 0,2*m*g.

A lassulása pedig a = F/m, jelen esetben tehát 0.2*m*g / m

m kiesik, a = 0,2*g = 0,2*9,81 = 1,962 m/s2


Mivel a = v / t, a t = v / a, a csúszás ideje akkor a kezdősebesség osztva gyorsulás, t = 6 m/s / 1,962 m/s2 = 3,058 s


s = a/2*t^2

2021. jan. 6. 11:57
 3/7 Wadmalac ***** válasza:
#1: ha 9,81-es g-vel számolok, 9,174 m. :)
2021. jan. 6. 11:59
 4/7 -,C9H13N,- ***** válasza:
Igen, azért számoltam 10-zel, mert sok feladatgyűjteményben 10-zel szàmolnak.
2021. jan. 6. 12:04
 5/7 Wadmalac ***** válasza:
100%
Na ja, ha a feladatban nem írják ki, melyikkel számolja, akkor mondjuk a levezetésnél majd a kérdezőnek illene, milyen értéket használt.
2021. jan. 6. 12:07
 6/7 A kérdező kommentje:

#1 Koszonom szepen

#2 igen ezert nem birtam megcsinalni mert eleg keves adat van

2021. jan. 6. 12:24
 7/7 Wadmalac ***** válasza:
100%
De látod, nem is kell több. Amúgy ha nekiestél volna a szokásos módszerekkel, de mondjuk hasra ütve egy kilósnak veszed a testet, ugyanígy kijött volna.
2021. jan. 6. 12:27