Milyen összefüggés szükséges?


Milyen osszefuggesnek kell fennállnia p és q között ahhoz hogy x^2+px+q=0 egyenlet egyik gyoke a másik gyoknek n-szorosa legyen?

N pozitív egész szám.

N>1


Én így gondoltam el:


a legyen az egyik gyök

b pedig a másik gyök


a=nb

-p=nb+b

p=-nb-b

p=-b(n+1)

q=nb*b

q=nb^2


És azon gondolkodok hogy mi lesz az összefüggés p és q között.

Ebből nem olyan egyenlet kell szerintem hogy p=q, hanem valami más.


2021. jan. 1. 19:44
 1/2 anonim ***** válasza:

Hogy legyen megoldás, ahhoz kell, hogy p^2-4q>=0.


Az egyik megoldás: m, n*m. A Viete-formulák:

m+n*m=-p (1)

m*n*m=q (2)

-------------

m*(n+1)=-p (1) => m=-p/(n+1)

n*m^2=q (2)

---------------

n*p^2/(n+1)^2=q

2021. jan. 1. 20:00
 2/2 A kérdező kommentje:

Ehhez egy olyan kérdésem lenne hogy a diszkriminansban megállapított kriteriumbol nem tudunk összefüggést megállapítani?


Így értem:


p^2-4q>=0

p^2>=4q

p>=2sqrt(q)


p=m+n*m

q=m*n*m


m+n*m>=2sqrt(m^2*n)

m(1+n)=2*m*sqrt(n)

1+n=2sqrt(n) /()^2

1+2n+n^2=4n

n^2-2n+1=0

n=1


Ezzel a kérdésem az hogy ha így oldom meg, akkor ez azt jelenti hogy a diszkriminans nulla lesz ugye?


Tehát ez nem egy összefüggés p és q között?


Pedig p és q-nak behelyettesítettem az értékeket.


Akkor miért nem összefüggés?

Vagy ha az a kérdés hogy p és q között , akkor p és q alakban kell megadnom egy egyenletet?

2021. jan. 2. 20:14