Hogyan hat a hígítás a pH-ra savak és bázisok esetén?


Melyiknél csökken és melyiknél nő? Mi miatt van így?

Mert egy ilyen feladatnál nem tudom, hogy miből induljak ki:

Egy pH = 2 perklórsavoldatot 15x-ösére hígítunk. Mennyi lesz a keletkező oldat pH-ja? Itt mihez kéne kezdenem, mivel függ össze a 15x-ös hígítás?



2020. dec. 21. 12:22
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
savnál nő, bázisnál csökken, mivel a hígítás hatására csökken a koncentráció, hígul az oldat. Viszont hígítással nem érhető el a 7-es pH.
2020. dec. 21. 12:25
 2/5 anonim ***** válasza:
91%
Ismerni kell a pH ≡ -lg[H+] összefüggést.
2020. dec. 21. 15:33
 3/5 anonim ***** válasza:
76%

Számolásnál pedig, ha pH=2 akkor a [H+]= 0,01 mol/dm^3 a perklórsav pedig egyértékű sav, tehát az ő koncentrációja is ennyi.


Ha ezt mondjuk 0,01 dm^3-ben mértük, akkor tizenötszörésre hígítva, ez 0,15 dm^3 jelent majd, de az anyagmennyisége a savnak változatlan marad, vagyis 0,01*0,01=0,0001 mol sav ugyanennyi H+ juttat a vízbe.


Hígítás után: 0,0001 mol / 0,15 dm^3 = 1/1500 mol/dm^3 jelent.


-lg(1/1500) = 3,176 pH

2020. dec. 21. 17:21
 4/5 anonim ***** válasza:
34%
Számolásnál ilyen kicsi koncentrációnál számolni kell a víz autoprotolízisével, nagyobb koncentráció ezt nem folyásolja be, de kis koncentráció igen.
2020. dec. 23. 13:53
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

#4

Nem tudom mire vered magad az 5 teli zöldeddel de megint hülyeséget írtál: a víz autoprotolíziséből 10^-7 H+ koncentráció származik, ami a perklórsav hígítás után is több mint 3 nagyságrend különbséggel kisebb ezért elhanyagolható.

#3

Számítása teljesen korrekt, nem értem miért húzták le. Bár én egyszerűbben oldanám meg:

A 15x higítás 15x térfogat növekedés és mivel a koncentráció fordítottan arányos a térfogattal a koncentráció 1/15-öd részére csökken, így fölírható az általam (lehúzott) összefüggés:

pH = -lg (10^-2 / 15) = 3,176

2020. dec. 24. 02:00