11 golyóból húzunk 1-et, félretesszük, a maradék 10-ből húzunk, mekkora eséllyel kell kicserélni a kisorsoltat a félretett golyóra, hogy végül mindegyik azonos eséllyel kerüljön kihúzásra?


2020. dec. 14. 17:51
 1/1 anonymousreview60 ***** válasza:

Ha mindegyik golyó egyenlő eséllyel kerül kihúzásra, akkor annak esélye: P = 1/11.

Az, hogy egy adott golyót a 2. húzás során kíhúzzanak: valamelyik másikat húzták ki elsőnek * ezt húzták ki másodiknak = 10/11 * 1/10 = 1/11.

Mivel a második húzás során az a 10 db golyó 1/10 = 11/110 valószínűséggel kerül sorra, mindegyikből le kell csípni egy kicsit (1/110-t) és azzal, azaz 10*1/110 = 10/110 = 1/11-gyel, sorsolni, hogy akkor a 2.-iknak kihúzottat az 1.-nek kihúzottra cseréljük-e.

2020. dec. 15. 08:15