Kongruencia, primitív gyök?


P és q tetszőleges, kétjegyű prím. Van-e mod p*q primitív gyök?


Ez lenne a feladat, de nem igazán tudom, hogy kéne ezt meghatározni...


Köszönöm a segítséget!



2020. dec. 7. 08:08
 1/4 anonim ***** válasza:

Ezt az alábbi tétellel lehet megcsinálni:


Tétel: Az m, egynél nagyobb modulusra nézve akkor és csak akkor létezik primitív gyök, ha m páratlan prímhatvány, vagy egy páratlan prímhatvány duplája, vagy 2, vagy 4.


Forrás (2. oldalon):


[link]


Két kétjegyű prím szorzata nem lehet ilyen alakú, ezért a válasz: nem.

2020. dec. 7. 12:53
 2/4 anonim ***** válasza:
Megjegyzés: akkor lehet, ha ugyanazt a prímet szoroztuk össze önmagával, de ez most nem derült ki egyértelműen (én feltettem, hogy p és q különböző).
2020. dec. 7. 12:55
 3/4 A kérdező kommentje:

Ennek a tételnek a segítsége nélkül nem lehet megoldani? Mert én is ezzel néztem végül, ugyanígy indokoltam, de ezt még nem tanultuk, szóval talán enélkül kellett volna.

Köszönöm szépen egyébként!

2020. dec. 7. 13:36
 4/4 anonim ***** válasza:

Közben beugrott egy másik megoldás.


Ha p és q kétjegyű, különböző prímek, akkor nyilván páratlanok. Tegyük fel indirekt, hogy létezik primitív gyök modulo pq. Legyen ez a g.

Ha g primitív gyök, akkor g-nek az alábbi hatványai páronként különböző maradékot adnak pq-val osztva (felhasználva, hogy fí(pq)=(p-1)(q-1)):


g^1, g^2, ..., g^((p-1)(q-1))


Azt állítjuk, hogy g^(0,5*(p-1)(q-1))=1 (mod pq).


Ugyanis ekkor g^(0,5*(p-1)) egész szám, hiszen p páratlan, és ennek a (q-1)-edik hatványa a kis-Fermat-tétel miatt 1 maradékot ad q-val osztva.


Hasonlóan kijön, hogy g^(0,5*(p-1)(q-1))=1 (mod p).


Az előző kettőből következik, hogy g^(0,5*(p-1)(q-1))=1 (mod pq).


Viszont ekkor g^(0,5*(p-1)(q-1))=g^((p-1)(q-1))=1 (mod pq), ami ellentmond az indirekt feltevésnek .

2020. dec. 7. 15:05