Absztrakt algebrából valaki segítene?

A problémám az, hogy a homomorfizmus témakört nem igazán értettem. Tehát a 12-edrendű rendű ciklikus csoport homomorfizmusait kell meghatároznom a 16-odrendű ciklikus csoportba, valamint a homomorfizmusok magját. Továbbá a ugyanezt a 14-edrenű ciklikus csoportból a 16-od rendűben. Segítene valaki? Ha kérhetem, nem ártana magyarázattal.

2020. dec. 4. 14:17
 1/5 anonim ***** válasza:

Legyen G a 12-edrendű, H pedig a 16-odrendű ciklikus csoport, és legyen f egy homomorfizmus G-ből H-ba.

A homomorfizmus annyit jelent, hogy a csoportművelet megőrződik, azaz tetszőleges G-beli g(1) és g(2) elemekre fennáll, hogy


f(g(1)*g(2))=f(g(1))*f(g(2)).


Legyenek a G ciklikus csoport (különböző) elemei g^0, g^1, ..., g^11, a H ciklikus csoport elemei pedig h^0, h^1, ..., h^15.


Nézzük meg, hogy mi lehet a g elemnek az f szerinti képe a H-ban. Ez nyilván h valamelyik hatványa, legyen mondjuk f(g)=h^k.


A g elem 12-edik hatványa a G-beli egységelem, aminek f szerinti képe biztosan a H-beli egységelem lesz. A homomorfizmus tulajdonságai miatt


h^(12k)=f(g)^12=f(g^12), tehát azt kaptuk, hogy h^(12k) a H-beli egységelem lesz. Ez viszont azzal ekvivalens, hogy 12k osztható 16-tal, azaz 3k osztható 4-gyel, tehát k osztható 4-gyel.


Így f(g) lehet h^0 (azaz a H-beli egységelem), h^4, h^8, h^12.


Még annyit kell észrevenni, hogy ez lényegében három különböző megoldás, mert tulajdonképpen a g-nek az f szerinti képe első-, másod-, illetve negyedrendű elem lehet.


A mag pedig azon elemek halmaza a G-ben, amiket a homomorfizmus a H-beli egységelembe visz (ezt meg kell nézni a három alapesetben).


Ha a csoportok rendjét cseréljük, az egész ugyanígy végignézhető.


Megjegyzés: az alábbi oldalakat ajánlom kiegészítésnek elolvasni:


[link]


[link]

2020. dec. 4. 14:55
 2/5 A kérdező kommentje:
"A mag pedig azon elemek halmaza a G-ben, amiket a homomorfizmus a H-beli egységelembe visz (ezt meg kell nézni a három alapesetben)." Bocsi, ezt nem teljesen értettem, ezt hogy kell megvalósítani, leírnád kérlek. (Az előtte lévő rész teljesen érthető)
2020. dec. 5. 12:45
 3/5 anonim ***** válasza:

Ha f(g) a H-beli egységelemmel egyenlő, akkor maga a G, mint halmaz a leképezés magja, hiszen minden G-beli elem képe a H-beli egységelem lesz.


Ha f(g)=h^4, akkor a mag elemei g^0 ,g^4, g^8, mert ezeket viszi a leképezés a H-beli egységelembe. Hasonló a helyzet abban az esetben, amikor f(g)=h^12.


Ha pedig f(g)=h^8 , akkor a maghoz tartozó elemek g^0, g^2, ..., g^10.


Szóval itt a magot ugyanúgy kell érteni, mint lineáris algebrában a magteret (ott azoknak a vektoroknak a halmazát jelenti, amiket a lineáris leképezés nullvektorba visz).


Ui: Remélem, nem írtam el semmit, és érted, mire gondolok.

2020. dec. 5. 12:57
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget!
2020. dec. 5. 14:11
 5/5 anonim ***** válasza:
Szívesen.
2020. dec. 5. 14:14