Egy műszer feszültség méréshatára Um = 9 V ellenállása Rm = 1500 Ω

A műszer feszültség méréshatárát U = 54 V-ra akarjuk bővíteni.

Mekkora értékű előtétellenállásra van szükségünk Re =?


2020. dec. 2. 11:09
 1/1 anonim ***** válasza:

Az előtét ellenálláson eső feszültség: U–Um

Az előtét ellenálláson eső feszültség és a műszeren eső feszültség aránya megegyezik az előtét ellenállás és a műszer ellenállásának arányával:

(U–Um)/Um=Re/Rm

Innen az előtét ellenállás: Re=Rm·(U–Um)/Um=1500·(54–9)/9=7500 Ω

2020. dec. 2. 15:56