Nyomásmérővel ellátott autóspumpában 450 cm 3 levegő van. Pumpáláskor a szelep 170 kPa nyomásnál nyit. Mekkora ebben az esetben a pumpában levő levegő térfogata? (A hőmérséklet legyen állandó, a kezdeti nyomás 100 kPa.)


2020. nov. 22. 11:31
 1/2 anonim ***** válasza:

Szia,

az egyesített gáztörvény siet segítségedre:

p1*V1/T1 = p2*V2/T2

Mivel a feladat szerint T1=T2, tehát állandó (külföldiül izoterm állapot), ezért elegendő csak a számlálóval foglalkoznunk:

p1*V1 = p2*V2

A kezdeti nyomás 100kPa, kezdő térfogat 450 cm3, szelep nyitásakor p2=170 kPa, kérdés a V2:

100*450 = 170*V2

(FONTOS: Mindig fokozottan ügyelni kell a megfelelő mértékegységekre, átváltásokra! Célszerű mindig SI mértékegységbe átváltani mindent, így az eredményt is SI mértékegységben fogod kapni. Viszont, most ha át is váltom, ugyanúgy aránylik egymáshoz az egyenlet két oldala. Ha bal oldalon kPa a nyomás, cm3 a térfogat, valamint jobb oldalon kPa a nyomás, akkor a keresett térfogatot is cm3-ben fogom megkapni.)

V2 = 100*450/170 = 264,7 cm3

2020. nov. 22. 13:12
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítségedet:)
2020. nov. 22. 14:27