Hogyan kell megoldani ezeket a fizikai egyenleteket?


1. Ha U=100 V, R1=10 Ohm, R2= 5 Ohm akkor mennyi az I és az U1, U2?


2. Ha U=100 V, R1= 20 Ohm, R2= 5 Ohm, akkor mennyi az I?



2020. nov. 18. 16:34
 1/3 anonymousreview60 ***** válasza:

R = U/I, I = U/R.

Ha több ellenállás van, akkor eredő ellenállást is kell számolni.

Soros kapcsolás eredő ellenállás: Re = R1 + R2 + ...

Ui = U·Ri/R_eredő.

2020. nov. 18. 19:39
 2/3 anonim ***** válasza:
1. Soros kapcsolásnál az ellenállások összeadódnak, úgy lesz R=15 Ohm, mivel I=U/R, 100/15=6,67 A. U1=R1*I= 10 Ohm*6,67A=66,67 V. Pont így kiszámolva U2=33,34 V. (Amúgy a feszültségeket ki tudod számolni úgy is, hogy ismered hogyan aránylik egymáshoz a két ellenállás-2:1, úgy fog a két feszültség is.) Ez alapján szerintem menni fog a kettes is, remélem segítettem.
2020. nov. 18. 19:46
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindkettōtöknek, most már értem! :)
2020. nov. 19. 09:48