Egy henger alakú edény alapkörének sugara 6 cm, magassága 10 cm. Az edényt félig töltjük vízzel, majd elhelyezünk benne egy darab húst. Azt tapasztaljuk, hogy a víz szintje 2 cm-el megemelkedik. Mekkora a hús V?


2020. nov. 18. 14:19
 1/5 anonim ***** válasza:
A hús térfogata: V=6^2*Pi*2=226,3(cm^3)
2020. nov. 18. 14:23
 2/5 anonim ***** válasza:
A 2 cm-nyi vízoszlop térfogata megegyezik a hús térfogatával.
2020. nov. 18. 14:24
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszi szépen, így már világos! :)
2020. nov. 18. 14:26
 4/5 anonim ***** válasza:

Igazából ennyi adatból nem lehet megmondani a hús tényleges térfogatát. A számításból csak az derül ki, hogy a húsnak ekkora részét lepi el a víz.

Ha a szövegben benne lenne, hogy a víz a húst teljesen ellepi, akkor lenne a fenti válasz pontos.

2020. nov. 18. 14:58
 5/5 anonim ***** válasza:
#4 Ez valószínűleg egy középiskolai példa, ami rendszerint sosem életszerű. Ha nagyon bele akarnánk menni, akkor az is fontos, hogy saját háztartásban vágott állatból származik-e a hús, vagy bolti, illetve ha az utóbbi, akkor mennyire megbizható a forgalmazó. Tudniillik ugyanis, hogy a bolti húst sokszor telenyomják vízzel, ami csökkenti a sűrűségét, így befolyásolja azt is, hogy mennyire merül el a vízben a kísérlet során. De ilyenkor is simán le lehet nyomni a húst egy vékony, szabályos rúddal, aminek szintén ki lehet számolni a térfogatát a merülési hosszból és az átmérőből, így az általad említett probléma is kiküszöbölhető. ;)
2020. nov. 24. 14:11