Matematika, fizika. Hogyan lehet kiszámolni, hogy egy tárgyra ható centrifugális erő mekkora húzó tömegnek felel meg ?


Mondjuk adva van egy 100mm-es sugáron 1000-es fordulattal forgó 100 gramm tömegű test.

Mennyit mutatna egy mérleg, ha az a forgás középpontjában lenne , illetve mennyit, ha a középponttól 50mm-re lenne a mérleg?

A forgó tömeg értelemszerűen a mérleghez van kapcsolva.

A kérdés elméleti, de az adatokkal egy valós mechanikai problémát kellene megoldani.


2020. nov. 15. 22:41
 1/6 2*Sü ***** válasza:

Tehát:

r = 100 mm = 0,1 m

m = 100 g = 0,1 kg

Gondolom a fordulatszám percenkénti fordulatszám lesz. Tehát:

ω = 1000 * 1/perc = 16,667 * 1/s


[link]


F = m * r * ω² = 0,1 kg * 0,1 m * (16,667/s)² = 2,778 N


[link]


F = m * a

Jelen esetben:

F = m * g

Ebből:

m = F / g = 2,778 N / 9,817 m/s² = 0,283 kg = 283 g


Nyilván fele akkor távolságnál a centripetális erő is a fele a fentinek, így fele akkora tömeg súlyával egyenlő.

2020. nov. 15. 22:55
 2/6 anonim ***** válasza:

Képletek:

[link]


Konkrétan:

F = m*r*(2*pi/T)^2

T a periódusidő [1/s].

2020. nov. 15. 22:57
 3/6 A kérdező kommentje:

Huh, ennél sokkal többre gondoltam.

Csak 2,8-as a szorzó ?

Akkor a tömeget "némileg" növelnem kell.

Max 1 Kg-os tömegből gondoltam kiindulni.

2020. nov. 15. 23:56
 4/6 anonim ***** válasza:
Ne higgy az elsőnek, kimaradt az omegából a 2 pi, ill. annak négyzete az erőből, tehát közel 40-szeres tömegről van szó!
2020. nov. 16. 02:03
 5/6 anonim ***** válasza:

Végül is a kérdés az volt, hogy a centri izé erő és a tömegvonzásból származó erő, arra meg az a válasz, hogy g helyett a körmozgás a-ja.

Hogy a-t hogyan kell kiszámolni, azt biztos tudta, ha nem kérdezte.

2020. nov. 16. 11:24
 6/6 2*Sü ***** válasza:

> Ne higgy az elsőnek, kimaradt az omegából a 2 pi, ill. annak négyzete az erőből, tehát közel 40-szeres tömegről van szó!


Jogos, az 1000/perc (16,666/s) az nem a szögsebesség, hanem a fordulatszám, valóban be kell a fordulatszámot szorozni 2π-vel, így az eredményt (2π)²-tel, azaz kb. 39,478-cal.

2020. nov. 16. 13:37