Hogyan számolom ki a szabadon eső (gyorsuló) test által (megadott idő alatt) megtett utat?


Egy szabadon eső test gyorsulása 10m/s^2

Kezdeti sebessége 0 m/s.

Ebből könnyen kiszámítható a pillanatnyi sebessége bármely időpontban. (Másodpercenként 10-zel több, ez egy lineáris függvény.)

De milyen képlettel számolom ki a megadott időpontra már megtett utat? (Az biztos, hogy a gyorsulás miatt minden másodpercben egyre több lesz, de innentől belezavarodtam.)



2020. nov. 15. 02:39
 1/3 Mojjo ***** válasza:
100%

A megtett út a teljes mozgás átlagsebessége szorozva a mozgás alatt eltelt idővel. Mivel a sebesség egyenletesen változik, az átlagsebesség a legkisebb és legnagyobb sebesség számtani átlaga lesz. Kezdősebesség nélkül ejted a testet, szóval a legkisebb az nulla lesz, a legnagyobb pedig a teljes t idő elteltével kapott sebesség. Így ha a t időnél ki tudod számítani a sebességet, akkor azt kapod, hogy

s = v/2 * t


Azért v/2, mert a kezdősebességnek, azaz nullának, és a t időbeli sebességnek, azaz v-nek v/2 a számtani átlaga: (0+v)/2

Mivel itt v = a*t, az a*t szorzatot behelyettesítve megkapod, hogy

s = a/2 * t^2

2020. nov. 15. 03:17
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Ugyanúgy négyzetes úttörvénnyel, mint más gyorsuló mozgások esetén.
2020. nov. 15. 08:00
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!

Főleg az 1-esnek a részletes magyarázatot. :)

2020. nov. 16. 00:18