Milyen és mennyi só képződik, ha 2,45 dm³ standardállapotú metán elégetésével kapott széndioxidot 100 g, 9 tömeg%-os nátrium-hidroxid-oldatban elnyeletünk?


Levezetést is kérlek

Köszi szépen



2020. nov. 13. 07:48
 1/5 anonim ***** válasza:

CH4 + 2 O2 = CO2 + 2 H2O


2,45 dm^3 / 24,5 mol/dm^3 = 0.1 mol metánt égettünk el, ugyanennyi CO2 keletkezett


CO2 + 2 NaOH = Na2CO3 + H2O


100 g * 0.09 = 9 g oldott anyag


n(NaOH)= 9g / 83 g/mol = 0.108 mol


0.108/2= 0.054 mol CO2 elreagálásához elég NaOH van, így ennyi só keletkezik


Tömegben kifejezve: 0.054 mol * 106 g/mol = 5,724 g


Kicsit túl soknak tartom a megadott adatokat, valaki nézze át, hohy tényleg jól számoltam-e

2020. nov. 13. 09:37
 2/5 anonymousreview60 ***** válasza:

Ki kell számolni,

1. a sztenderd állapot ismeretében (ld. Wikipédia, vagy kémia tankönyv) a CH4 anyagmennyiségét,

2. a CH4-ből keletkező CO2 mennyiségét,

3. a CO2-ből keletkező H2CO3 mennyiségét (x mól),

4. az NaOH mennyiségét (y mól).

5. Ezután össze kell vetni a H2CO3 és az NaOH mennyiségét:

- ha x > y/2, akkor y/2,

- ha x = y/2, akkor y/2,

- ha x < y/2, akkor x/2

mól só keletkezik.

2020. nov. 13. 09:43
 3/5 anonymousreview60 ***** válasza:
#1: M(NaOH) = 39,9971 g/mól = kb. 40 g/mól
2020. nov. 13. 09:46
 4/5 anonim ***** válasza:
Uff, az a 83 nem tudom hogy jött ki. Köszi a javítást
2020. nov. 13. 10:59
 5/5 anonymousreview60 ***** válasza:
Szívesen! Én mondjuk nem vezetném le, mert nem tudom, hogy azért kéri, mert lusta vagy mert nem érti. Akármelyik is, #2-vel le tudja vezetni.
2020. nov. 13. 11:46