1-gyel kongruens mod m összetett szám létezésének bizonyítását hogy kell?

Legyen egy sorozatom a m+1, 2m+1, 3m+1,... számtani sorozat. Itt keresek egy összetett számot. Nyílván ha m páratlan akkor kész vagyok. Ha m páros akkor mit lehetne mondani, hogy miért van benne? Intuitíven is látszik , hogy nincs csak prímből álló számtani sorozat, de hogy találnék ebben összetett számot?

2020. nov. 6. 23:43
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Lehet, hogy van kicsit szebb megoldás is, én most hirtelen ezt találtam.


Tehát az 1; m+1; 2m+1; 3m+1; ...; t*m+1; ... sorozatban keresel összetett számot, ahol t tetszőleges nemnegatív egész, m pedig páros (mivel ha páratlan, akkor a sorozatban triviálisan van több páros szám is -ahogy te is megjegyezted).

Mivel t tetszőleges pozitív egész, ezért annak értékét válasszuk m^2-nek, vagyis t=m^2, ekkor az m^2*m+1=m^3+1 tagot vizsgáljuk.

Hogy ez miért jó nekünk? Azért, mert tanultuk azt az azonosságot, hogy

a^3+b^3=(a+b)*(a^2-ab+b), vagyis két szám köbének összege biztosan osztható a két szám összegével, esetünkben az m^3+1^3-nek biztosan osztója az m+1, ennek osztópárja az m^2-m+1. Gond akkor lehet, hogyha az egyik tényező az 1, a másik tényező egy prímszám, mert akkor a számunk is prímszám, vagyis ha


vagy m+1=1, vagyis m=0, ami nem lehet

vagy m+1=p, ahol p prím, vagyis m=p-1, ekkor

(p-1)^2-(p-1)+1=1, ennek két megoldása van, a p=1, ami nem prím és a p=2, ami prím, viszont ekkor m=1. Ha viszont m=1, akkor a pozitív egész számok halmazát kapjuk, amin könnyen található összetettt szám.


Ugyanezt el lehet játszani bármelyik páratlan kitevővel, tehát az m^5+1, m^7+1, m^9+1, ... alakú kifejezésekkel.

2020. nov. 7. 02:40
 2/9 anonim ***** válasza:
A végét elrontottam; m=1 nem lehet, mivel a feltétel szerint m páros.
2020. nov. 7. 02:57
 3/9 A kérdező kommentje:
Áhh!!! Nagyon jó, köszi!:)
2020. nov. 7. 03:10
 4/9 A kérdező kommentje:
Egy kérdés: amikor mondjuk t=m^(3k-1) -nek választom, és most akkor tm+1 = (m^k+1)[m^(2k) -m^k +1), akkor ugye mondhatom azt, hogy elég nagy k-ra a második tényező is nagyobb mint 1?:)
2020. nov. 7. 03:21
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Másik megoldás; megsejtettem, hogy az első két tag szorzata is része a sorozatnak, vagyis létezik k pozitív egész, hogy


(m+1)*(2m+1)=k*m+1, ezt az egyenletet k-ra megoldjuk;

2m^2+m+2m+1=k*m+1

2m^2+3m+1=k*m+1

2m+3=k, és mivel 2m+3 biztosan pozitív egész, ezért elmondható, hogy a sorozat (2m+3)-adik tagja osztható lesz az m+1 és 2m+1 számokkal, amik biztosan nagyobbak 1-nél, így ha azok prímszámok is, az említett tagnak valódi osztói lesznek, így pedig összetett számról van szó.

2020. nov. 7. 03:24
 6/9 A kérdező kommentje:
igazából már k = 2 is jó, ha m > 1 , ha jól látom. Köszi mégegyszer!
2020. nov. 7. 03:25
 7/9 anonim ***** válasza:
Így ránézésre éppen mondható, de azt a legkevesebb belátni
2020. nov. 7. 03:29
 8/9 A kérdező kommentje:
Jaja, isten vagy ty :D
2020. nov. 7. 03:31
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Itt egy elég egyszerű megoldás:

Az általad adott sorozatnak minden olyan szám tagja, amire igaz, hogy modulo m 1-et ad. Ebből adódik, hogy az m^2 + 2m + 1 = (m+1)^2 is tagja a sorozatnak, ami pedig egy összetett szám.

2020. nov. 7. 09:49