Egy fehérje eredetű aminosav tömeg%-os összetétele a következő: 54,96% szén, 10,69% nitrogén, 24,43% oxigén és 9,92% hidrogén. a) Mi az aminosav összegképlete? b) Melyik aminosavról lehet szó, ha tudjuk, hogy egy kiralitáscentruma van?


c) Az aminosavat sztöchiometrikus oxigénben elégetve a füstgáz nitrogént, vízgőzt és szén-dioxidot tartalmaz. Milyen a füstgáz térfogat%-os összetétele?


Kérlek vezessétek is le

Köszönöm



2020. okt. 20. 16:45
 1/2 anonim ***** válasza:
A c kérdéshez nem volt több adat megadva?
2020. okt. 20. 18:56
 2/2 anonim ***** válasza:

Molarányok:

54,96/12 (C) : 9,82/1 (H) : 10,69/14 (N) : 24,43/16 (O) = 4,58 : 9,92 : 0,76 : 1,53

Feltételezés: 1 N atom van, ezért 1/0,76-tal szorozva a molarányokat:

6 : 13 : 1 : 2

a) C6H13NO2

b) leucin (az izoleucinban 2 kiralitáscentrum van)

[link]

c) 2 C6H13NO2 + O2 → 12 CO2 + 13 H2O + N2

CO2: 12 / (12+13+1) ∙ 100 = 46,15 tf%

H2O: 13 / (12+13+1) ∙ 100 = 50,00 tf%

N2: 100 - (46,15 + 50,00) = 3,85 tf%

2020. okt. 20. 20:09