Egy telített, nyílt láncú, egyértékű alkoholt levegőfeleslegben elégetünk.A keletkező füstgáz térfogat%-os összetétele: vízgőz:10%, szén-dioxid:7,5%, nitrogén:75%, oxigén:7,5%.A levegőt 20térfogat% oxigén és 80térfogat% nitrogén elegyének tekintse. ?


Határozza meg az alkohol összegképletét!

Hány %-os levegőfeleslegben történt az égetés?


Kérlek levezetéssel írjátok

Köszönöm



2020. okt. 2. 16:37
 1/2 anonim ***** válasza:

A metán és a metanol alapján könnyen belátható hogy az általános összegképlet:

CH3-H: CnH2n+2

CH3-OH: CnH2n+2O

CnH2n+2O + (3n/2 + n) O2 = n CO2 + (n+1) H2O + n O2

n / (n+1) = 7,5 / 10

n = 3

CH3-CH2-CH2-OH

Az oxigénfelesleg azonos a levegőfelesleggel (n = 2n/2):

(3n/2 - 2n/2) / 3n/2 *100 = 33,3 %

2020. okt. 2. 19:19
 2/2 anonim ***** válasza:

*(3n/2 - 2n/2) / 3n/2 *100 = 33,3 %

Ez így nem jó rájöttem, hanem:

2n/2 / 3n/2 * 100 = 66,7 %

2020. okt. 3. 07:50