Erre a feladatra van egyszerű megoldás?


[link]


Szinusztételekkel meg addíciós képletekkel ki tudtam hozni a nem elfajuló megoldást, de sokat kell számolni...



2020. okt. 11. 21:13
 1/8 anonim ***** válasza:

Meg. Csak húzd be a másik átlót.

Amit használnod kell még, a sokszögek belső szögeire vonatkozó tétel.

2020. okt. 11. 22:24
 2/8 anonim ***** válasza:
A szög kisebb, mint 22,5 fok. Nem határozott.
2020. okt. 12. 08:05
 3/8 A kérdező kommentje:
A kis vonallal áthúzott oldalak egyenlők. Nem határozatlan a feladat. Kérdés: lehet-e egyszerűbben?
2020. okt. 12. 08:58
 4/8 tatyesz ***** válasza:
2020. okt. 12. 10:22
 5/8 anonim ***** válasza:

Ezzel próbálkoztam, de egyelőre nem látom a végét. Talán valaki igen.

[link]

2020. okt. 12. 11:25
 6/8 anonim ***** válasza:

[link]


Koszinusztételből ki tudom hozni. Tegyük fel, hogy alfa > 0. A lényeg az ábrán van. B' legyen B-nek az AC felezőmerőlegesére vett tükörképe. Legyen továbbá BC=CD=a és AB=b. Világos, hogy a>b, mert (az ABC háromszögben) nagyobb szöggel szemben nagyobb oldal van.


Először is belátjuk, hogy AD=a-b. Ehhez A-n keresztül párhuzamost húzunk BC-vel, a metszéspont E lesz. CE=b és DE=a-b. A szögek egyszerű vizsgálatával adódik, hogy ADE háromszög egyenlő szárú lesz, és így készen vagyunk.


Másodszor: vegyük észre, hogy a B'AD szög és a B'CD szög megegyezik, egyaránt 6*alfa.


A koszinusztételt a B'D oldalra írjuk fel kétféleképpen: egyfelől az AB'D háromszögben, másfelől a B'CD háromszögben. Egyszerű számolással az egyenlet nullára rendezett alakja szorzattá alakítható. Így kapjuk meg a szép alfa=10° megoldást. Marad még az a-2b=0 eset vizsgálata. Ekkor az alfa>0 feltétel

mellett az ABC háromszög az ACD háromszög az oldalak egyenlőségéből egybevágónak adódik, de az egymásnak megfelelő szögek már nem lesznek egyenlőek. Itt az ellentmondás.


***


Tehát alfa=10°, és a degenerált alfa=0° a megoldás.

2020. okt. 13. 23:29
 7/8 anonim ***** válasza:

Konzultáltam egy általam nagyra tartott geométerrel a problémáról.

A baj ott van, hogy 10° a megoldás,és ez nem szerkeszthető.

Ez a tény sejtetheti, hogy elemi geometriai megoldási mód nem létezik. Ez nem biztos, de ...

2020. okt. 14. 11:57
 8/8 A kérdező kommentje:
6: Ez szép! Köszi.
2020. okt. 17. 18:10