100 liter kezdeti térfogatú gáz nyomását állandó hőmérsékleten 20%-kal csökkentjük. Mekkora lesz ezután a térfogat?

Nagyon szépen megköszönném, ha valaki eltudná magyarázni, hogy kell megoldani a feladatot. Nem voltam iskolában az elmúlt egy hétben, és amiket az órán csináltak feladatok nem pont ilyenek. Örülnék, ha nem azzal jönnének egyes emberek, hogy el kellene olvasnom a könyvet és a vázlatot, mert megtettem, továbbra sem tudom megoldani.

#házi feladat #fizika #hőtan #gázokállapotváltozásai #állandóhőmérsékleten
2020. okt. 6. 14:10
 1/5 anonim ***** válasza:

V1/T1 = V2/T2 (Gay-Lussac törvénye)


A 100 liter 100 dm^3-nek felel meg. A feladat azt mondja, hogy a kezdeti T1 (egyébként kelvinben mért) hőmérsékletet annak 20%-ával csökkentették, vagyis T2= T1-0,2T1 = 0,8T1 nagyságú lett. Ezeket beírjuk:


100/T1 = V2/(0,8T1), T1 kiesik és marad 80=V1, tehát 80 dm^3=80 liter nagyságú lesz.

2020. okt. 6. 14:40
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, de ha jól értelmezem a feladatot, akkor a hőmérsékletem állandó, tehát elvileg Boyle–Mariotte törvényt kéne hozzá használnom, mivel a nyomásom és a térfogatom változik.
2020. okt. 6. 17:47
 3/5 anonim ***** válasza:

Igazad van, azt elnéztem. A hőmérséklet állandó, nem a nyomás, félreolvastam.

Maga az elv viszont ugyanaz, vagyis p2=p1-0,2*pi=0,8p1, és ez az ismeretlen a számítás során kiesik.

2020. okt. 6. 18:00
 4/5 anonim ***** válasza:

#3: Nem ugyanaz az elv!

Változatlan hőmérséklet mellett úgy lehet csökkenteni a nyomást, ha növeljük a térfogatot, azaz fordított aranyosság áll fenn köztük, azaz a mennyiségek szorzata állandó (nem pedig a hányadosa!). Tehát:

p1 × V1 = p2 × V2

p2 = 0,8 × p1

V2 = r × V1, ahol r a változás mértéke (százaléka)

p1 × V1 = 0,8 × p1 × r × V1

V1-gyel és p1-gyel mindkét oldalt osztva:

1 = 0,8r

r = 1,25

A térfogat tehát 25%-kal nő, azaz V2 = 125 liter.

2020. okt. 9. 22:25
 5/5 anonim ***** válasza:
4-es szövegértés amúgy megy? ...
2020. okt. 9. 22:33