Panna17 kérdése:

Egy 5,4 mol/dm3 koncentrációjú lúgoldat 18 (m/m)%-os és 8,99 (n/n)%-os összetételű. Számítsuk ki: a) a lúg moláris tömegét; b) a lúgoldat sűrűségét!?

Kérlek, tudnátok segíteni részletes levezetéssel? Előre is köszönöm.

2020. szept. 29. 23:22
 1/2 anonim ***** válasza:

A 8,99 n/n%-ból indulnék ki: vegyünk 100 mol oldatot, ebből 8,99 mol a lúg.

c= 5,4 mol/dm^3 , vagyis a 8,99 mol oldott lúg: V=n/c = 1,664 dm^3 térfogatú oldatban van jelen.

Most vizsgáljuk a tömegszázalékot:

még mindig a 100 mol oldatot tekintjük, ebből 8,99 mol lúg és 91,01 mol víz. A víz tömegét tudjuk: 91,01*18 = 1638,18 g. A lúgé: 8,99*M

18 m/m% az oldat: 8,99M / (8,99M + 1638,18) = 0,18 -> M = 40,0 g/mol a lúg moláris tömege.

sűrűség: fentebb megadtuk, hogy 8,99 mol lúg 1,664 dm^3 térfogatú oldatban van. Ennek az oldatnak az összes tömege: 8,99*40 + 1638,18 = 1997,78 g

ró= m/V = 1997,78 g / 1664 cm^3 = 1,2006 g/cm^3. (folyadékok esetén [ró]= g/cm^3)

NaOH-oldatról van szó egyébként.

Nagyon szívesen

2020. okt. 1. 10:41
 2/2 anonim ***** válasza:
Rutinkérdésként feltehetem, hogy mekkora ennek az oldatnak a pH-ja?
2020. okt. 1. 10:44