Emelt kémia számolás! Egy laboráns azt a feladatot kapta, hogy átkristályosítással készítsen 400 g tiszta kristályvíztartalmú réz- szulfátot?


A réz-szulfát kristályvízzel kristályosodik, képlete CuSO4*5H2O. Oldhatóság 90°C-on 40,3; 20°C-on 16,7 tömegszázalék.

a) Mekkora tömegű 90°C hőmérsékletű telített oldatból válik ki 400 gramm CuSO4*5H2O kristály?

b) Legalább hány gramm CuSO4*5H2O kristályt kell feloldania a laboránsnak, hogy 400 gramm kristályvíztartalmú sót kapjon az átkristályosítás során? Mennyi vízben kell feloldania az átkristályosítandó sót?



Az a) kijött, nekem 800 g oldat.

De a b) kérdésnél egy rendkívül kicsi szám jött ki, ami nem hiszem, hogy megoldása a feladatnak.

Előre is köszönöm a választ.



2020. szept. 27. 19:43
 1/4 anonim ***** válasza:
51%
Nekem meg az jött ki, hogy kb. 1695 g 90°-os oldat kell ahhoz, hogy 20°-ra lehűlve 400 g kristályos anyag váljon ki. b/ ehhez pedig a laboránsnak legalább 689 g rézgálicot kell feloldania.
2020. szept. 27. 20:09
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Az a-ra tényleg kijön a 800 gramm.

Az tehát a kérdés, hogy hogy csinálok 800 gramm 40,3%-os oldatot CuSO4*5H2O-ból és vízből.

Legyen x gramm kristályvizes sónk, és 800-x gramm vizünk.

Az x gramm kristályvizes sóból 159,6x/249,6 gramm só, 90x/249,6 gramm pedig víz (ahol 159,6 a CuSO4, 90 az 5 víz, 249,6 pedig a kristályvizes só moláris tömegének számértéke).

Tehát ki kell még számolni, hogy a 800 g, 90 fokos telített oldat mennyi sót (CuSO4) tartalmaz: 800*0,403=322,4 gramm, ennek egyenlőnek kell lennie a 159,6x/249,6 értékkel, tehát:

322,4=159,6x/249,6, innen x kiszámolható, megvan, hogy mennyi kr.vizes só kell, kivonod 800-ból, megvan, mennyi vízben oldja fel a laboráns.

Üdv

2020. szept. 27. 20:10
 3/4 A kérdező kommentje:
Kedves 2, nagyon köszönöm a gyors és célravezető válaszodat! Minden világos. Ment a zöld:D
2020. szept. 27. 20:15
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

a) 0,403x = 0,167∙(x-400) + 159,5/249,5∙400

x = 800,4 g CuSO4-oldat

b) 0,403∙800,4 = 322,6 g CuSO4

322,6/159,5 ∙ 249,5 = 504,6 g CuSO4•5H2O

800-504,6 = 295,4 g H2O

2020. szept. 28. 19:00