? 25C fokos és 0,1MPa nyomású szén-monoxidból,metánból,hidrogénből álló keverék 32cm³-ét 50cm³ azonos állapotú oxigénben elégetjük.Égés után visszaállítva az eredeti viszonyokat,azt tapasztaljuk,hogy a keletkező gázelegy térfogata 38cm³-re csökkent.


(Itt folytatom)

Ha ezt a keveréket kálium-hidroxid-oldaton vezetjük át, akkor további 22 cm³ térfogatcsökkenést észlelünk. Írja fel a lejátszódó reakciók egyenleteit és állapítsa meg az eredeti gázkeverék térfogat%-os összetételét!



2020. szept. 21. 12:42
 1/1 anonim ***** válasza:

Szia!

Először is az egyenletek:

2CO+ O2= 2CO2

CH4+ 2O2= CO2+ 2H2O

2H2+ O2= 2H2O

2KOH+ CO2= K2CO3+ H2O.

Mint látod a KOH csak a CO2-al reagált így megtudhatjuk, hogy 22 cm3 CO2 keletkezett az égetés során.

Mivel a keletkező gázelegy térfogata az 38 cm3 (ebből már el lett távolítva a víz) és CO2-ból és a felesleg O2-ból áll, ráadásul benne 22 cm3 a CO2 térfogata, 16 cm3 O2 maradt meg az 50 cm3-ből.

Tehát az elreagált O2 az 34 cm3.


A 32 cm3 elegyben legyen:

x cm3 CO

y cm3 CH4

32-x-y cm3 H2


Mivel 2 ismeretlen van, 2 egyenletet kell, hogy felírjunk. Az egyik a keletkezett CO2-al, a másik az elhasznált O2-el lesz kapcsolatos.

Az reakcióegyenletek alapján:

x cm3 CO: 0,5 x cm3 O2-el reagál, miközben x cm3 CO2 keletkezik.

y cm3 CH4: 2 y cm3 O2-el reagál, miközben y cm3 CO2 keletkezik.

32-x-y cm3 H2: 16-0,5x-0,5y cm3 O2-el reagál, miközben 0 cm3 CO2 keletkezik.


Az egyenletek felírva:

x+y=22 (a keletkezett x mol és y mol CO2 térfogata az 22 cm3)

0,5x+2y+16-0,5x-0,5y=34 (a felhasznált O2-ek térfogata az 34 cm3)


Az egyenletrendszert megoldva:

x= 10

y= 12


A 32 cm3 gázelegyben volt:

10 cm3 CO+ 12 cm3 CH4+ 10 cm3 H2.

Ez alapján a V/V%-ok:

CO: 31,25%

CH4: 37,5%

H2: 31,25%

2020. szept. 22. 18:33