Tudnátok segíteni ebben a matek feladatban?


A=(x|x=10k-5,K része Znek)

El tudnátok magyarázni?

Már az elejét sem értem. Mi az az x|x?

És mi a 10k?

Kérlek segítsetek.



2020. szept. 13. 12:17
 1/3 anonim ***** válasza:
Az A egy halmaz, melynek elemei felírhatók 10×k - 5 formában, ahol k egy egész szám. Magyarul az 5-re végződő egész számok halmaza.
2020. szept. 13. 12:26
 2/3 anonim ***** válasza:

A feladat helyesen:


A:={x|x=10*k-5, k∈Z}


Először is, nem "x|x", hanem "x|x=10k-5, k∈Z",tehát az egészet egyben kell értelmezni. Számelméletben az "|" az oszthatóságot szokta jelölni, például a 2|8 azt jelenti, hogy 2 osztója a 8-nak. A halmazelméletben ezt a jelet úgy lehet fordítani, hogy "hogyha", tehát így lehet értelmezni a fenti halmazt:


Az x (ami lehet szám, ember, festmény, akármi) eleme az A halmaznak, hogyha x=10*k-5, ahol k egész szám.


Tehát ha x helyére beírkálunk olyan számokat (nyilván festmény nem lesz jó), amikre igazak a feltételek, akkor azok a számok benne lesznek a halmazban. Például a 25 benne van, mert 25=10*3-5, és a 3 egész szám. A 19 nem lesz benne a halmazban, mert a 19=10*k-5 egyenletben k helyére nem tudsz úgy egész számot írni, hogy az egyenlet igaz legyen.


Tehát fel tudjuk sorolni a halmaz elemeit:

pozitívak: 5, 15, 25, 35, 45, ...

negatívak: -5, -15, -25, -35, -45, ...

2020. szept. 13. 12:29
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen.
2020. szept. 13. 13:09