Az ōcsém matekból ilyen feladatot kapott (kép lent), szerintetek ez megoldható?


[link]

Már órák óta ezen dolgozik a család, de nem tudjuk megcsinálni, lehet hogy mi vagyunk a hülyék hozzá.

Igazából, csak szorgalmi, de az öcsém meg akarja csinálni, mert a tanár azt mondta, hogy nem tudja.



2020. szept. 10. 20:57
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
A 7 megy középre, 3-as maradék alapján. Mindhárom háromszögben 33 lesz az összeg.
2020. szept. 10. 21:01
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Azért az öcséd megnyugodhat, hogy piszkálja őt a matektanár, de azt, hogy ,,írd", úgy írja le, hogy ,,irdd"... :D pedig ő egy tanár!! Nagyon gáz.
2020. szept. 10. 21:05
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Hányadikos az öcséd? Mert erre szép megoldás egyenletrendszerrel lehet adni. Csak kérdéses hogy ő olyan tanult-e. Ha tanult, akkor egy kis kiindulási tipp: nevezd el minden belső kis háromszögeket valamilyen betűvel, ezeket írd fel. Pl. A=10, C=1, stb. A nagy háromszögeknek is adj elnevezéseket, pl. X, és írd fel ezekre az egyenleteket, pl. X = A+B+C+... Ezek így egyenletrendszert fognak alkotni, és megoldható lesz a feladat.
2020. szept. 10. 21:18
 4/9 A kérdező kommentje:
Most kezdte a 9-ediket.
2020. szept. 10. 21:23
 5/9 anonim ***** válasza:
17%

1+2+3+4+5+6+7+8+9+10=55

55-1=54

54:3=18

10+2+6=18

9+4+5=18

8+3+7=18

az 1 megy középre

2020. szept. 10. 21:33
 6/9 2*Sü ***** válasza:
100%

Analitikus megoldási módszer:


A számok összege 1-től 10-ig:

S = (1+10)*10/2 = 55


Jelöljük mondjuk H-val a nagy háromszögek – ABC, PQR, XYZ – összegét. Ezeknek az összege 3*H. Jelöljük mondjuk „k”-val a középső – QBX háromszögben lévő – számot. A nagy háromszögek összegében – 3*H – mindegyik szám egyszer szerepel, kivéve „k”-t, ami viszont háromszor is benne van az összegben. Ebből:

S + 2*k = 3*H

(„k” ugye egyszer benne van S-ben is, még kétszer kell tehát pluszban számolni vele)

55 + 2*k = 3*H

2*k = 3*H - 55

2*k+1 = 3*H - 54

2*k+1 = 3*H - 3*18

2*k+1 = 3*(H-18)


Tehát 2*k+1-nek oszthatónak kell lennie 3-mal. Ami szóba jöhet:

k=1 esetén 2*k+1=3

k=4 esetén 2*k+1=9

k=7 esetén 2*k+1=15

k=10 esetén 2*k+1=21


Ebből az 1, a 4 és a 10 ki is esett, mert az már be van írva az ábrába és nem középen. Tehát a középső szám csak a 7-es lehet.


~ ~ ~


Vegyük elő újra az előbbi összefüggést, most már tudva, hogy k=7.

S + 2*k = 3*H

3*H = S + 2*k

3*H = 55 + 2*7

3*H = 69

H = 23


Tehát minden nagy háromszögben a számok összege 23.


~ ~ ~


Az ABC háromszögben három szám már be van írva, annak a közepére 23-10-1-7=5 fog kerülni.

A PQR háromszögben két szám van beírva, a 2-es és a 7-es, a maradék kettő összege: 23-2-7=14. A 7+7 nem jó, mert minden szám egyszer szerepelhet. A 6+8 jó, az 5+9 nem jó, mert az 5-ös az előbb már beírtuk máshová, a 4+10 sem jó, mert azok is be vannak már írva. Tehát ide a 6 és 8 fog kerülni. Hogy melyik hova, az mindegy.

Az XYZ háromszögre meg már csak két fel nem használt szám maradt, a 3 és a 9. Itt is mindegy, hogy melyik kerül hova.


Tehát sorról sorra, balról jobbra így vannak a számok:


1, 2

10, 5, 7, 6, 8

3, 9, 4

2020. szept. 10. 21:37
 7/9 A kérdező kommentje:
Azokat a számokat, amiket a tanár írt be, nem mozgathatja el, azok fixek (legalábbis az öcsém ezt mondta). Ezért is nem jöttünk rá a megoldásra.
2020. szept. 10. 21:42
 8/9 A kérdező kommentje:
#6 köszi, olyan sokáig írtam, hogy nem láttam a válaszod mielőtt kiírtam az előző kommentet.
2020. szept. 10. 21:43
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

akkor a 7 megy középre

10+1+5=16

2+6+8=16

4+3+9=16

2020. szept. 10. 21:51