Adott pár szám(pl. 1;2;3;4;5) és ötjegyű számokat képzünk belőle úgy, hogy egy számot többször is felhasználhatunk. Azt ki tudom számolni, hogy hány db ilyen lesz, viszont tudnátok segíteni, hogy az összes ilyen szám összegét hogy lehet kiszámolni? Szóval az összes ebből képzett ötjegyű szám összegét. Ugyan ez érdekelne, ha pl. csak 3 szám van megadva, stb.(persze csak egyszer kéne megtudnom a technikát). Előre is köszönöm a segítséget!

2020. szept. 7. 18:49
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Ötlet: (Erre az 5 számjegyes példádra).


Ugye hány ilyen szám képezhető? 5^5 = 3125.

Ha belegondolsz, akkor ezek közül a számok közül pontosan 3125/5=625x szerepel az utolsó helyen az 1, ugyanígy 625x a 2,3,4 és 5.

Utolsó helyen, azaz az egyesek helyén.

Első összeg: 625*1+625*2+625*3+625*4+625*5= 625*(1+2+3+4+5).


Ugyanígy igaz, hogy így szerepelnek a 10esek helyén is.

Második összeg: 625*(10+20+30+40+50).


Ugyanígy igaz a százasoknál, ezreseknél és tízezreseknél is.

Harmadik összeg: 625*(100+200+300+40+500)

Negyedik összeg: 625*(1000+2000+3000+40+5000)

Ötödik összeg: 625*(10000+20000+30000+40+50000)


A megoldás pedig ezen összegek összege.


Ugye az a lényeg, hogy egy ilyen számra pl: 33245 úgy tekints, mint 30000+3000+200+40+5.

2020. szept. 7. 19:00
 2/6 anonim ***** válasza:
Megjegyzés: Volt ahol a nullákat elírtam, de nem javítom.
2020. szept. 7. 19:01
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a gyors választ! Érthetően leírtad és megértettem, köszönöm!
2020. szept. 7. 19:09
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Ősszefoglalva az előzőeket:

(1+2+3+4+5)*5^4*11111=104165625

2020. szept. 7. 19:09
 5/6 anonim ***** válasza:

#1


Maga tán matematikus? Vagy ezt mibű számolta ki?

2020. szept. 9. 11:27
 6/6 anonim ***** válasza:
#5 A vicces, hogy tényleg matekszakos diplomám van, de egyébként nem értek hozzá xD
2020. szept. 9. 11:37