Miért nem használja ki egy elektronikai eszköz a hálózat maximum értékét?
Az, ami a töltőre van írva, a maximális teljesitmény.
Ha egy 20wattos készüléknek szolgáltatsz vele áramot, nem fog sose 60W-ot fogyasztani. (Feltéve, hogy azonos feszültség. Rossz feszültség szolgáltatása az eszköz károsodásához vezethet!)
„Hogyan tudom megnézni egy laptopnal vagy tv-nel hogy hány wattos ?”
Leméred az áramfelvételét, majd a mért értéket összeszorzod a hálózati feszültséggel, a 230 V-tal.
„Illetve elméletileg ha van egy 60wattos készülék meg egy 60wattos töltő akkor felveszi a max feszültséget ?”
Nem a maximális feszültséget, hanem a maximális áramot veszi fel. Például, ha a töltő 16,5 V feszültségű, 60 W teljesítmény leadására képes és a rákapcsolt készülék is 60 W-os, akkor a leadott áram: I = P / U = 60 / 16,5 = 3,64 A. Ekkor a töltő maximálisan ki van használva. A hálózatból felvett teljesítmény a töltőn keletkező veszteség miatt több, mint 60 W.
Köszönöm a választ!
És abban az esetben mi a helyzet ha az eszköz nem 60W-os ?
Ha a töltő 16,5 V, 60 W és a rákapcsolt eszköz (fogyasztó) mondjuk Pf = 20 W, akkor a töltő által leadott áram:
I = Pf / U = 20 = 16,5 = 1,21 A
Ilyenkor a töltő nem a teljes terheléssel működik, de ez nem probléma. Ekkor a hálózatból felvett teljesítmény is kisebb, a töltőn keletkező veszteség miatt valamivel több, mint 20 W. Például, ha a töltő hatásfoka η = 90%, akkor a hálózatból felvett teljesítmény:
Ph = Pf / η = 20 / 0,9 = 22,22 W
Viszont, ha fogyasztó teljesítménye nagyobb, mint a töltő maximális teljesítménye, akkor baj lehet. Például egy 120 W-os fogyasztó árama 120 / 16,5 = 7,27 A lenne, de ekkora áramot a töltő már nem képes leadni. Ha nincs benne semmilyen védelem, akkor a töltő tönkremegy. Egyszerű esetben egy olvadóbiztosító védi, ez ilyenkor kiolvad. Ha elektronikus védelem van benne, akkor az túlterheléskor vagy zárlatkor leszabályozza a kimeneti áramot megvédve ezzel a töltőt. A terhelést egyre jobban növelve elérkezik az a helyzet, amikor túllépjük a maximális kimeneti áramot, ilyenkor az elektronika nem engedi tovább növekedni a kimeneti áramot, egyes esetekben még vissza is szabályozza.
Olyan készüléknél, amelyiknél a fogyasztás folyamatos és állandó, annál így jó.
Vannak olyan készülékek, amelyeknek a fogyasztása nem állandó, például hűtő, mosógép, hőfokkapcsolós hősugárzó. Például a hősugárzót bekapcsolod, elkezd melegedni, majd elérve egy hőfokot lekapcsol. A levegő elkezd hűlni, egy bizonyos értéknél a hősugárzó újra bekapcsol és így tovább. Ilyenkor a maximális teljesítmény csak egy ideig lép fel, utána egy ideig nulla, aztán megint maximális és így tovább. Ilyenkor csak a tényleges bekapcsolási időt kell figyelembe venni a fogyasztás meghatározásánál. Most mennem kell, de, holnap írok rá egy példát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!