Pótvizsgára tanulok és ezeket nem értem, mik a megoldások, levezetnétek?


1. Egy trapéz kiegészítő háromszögének oldalai 13cm 14 cm és 19cm hosszúságúak.

a,A 13cm hosszúságú oldal a trapéz egyik alapja.A trapéz egyik szára 7cm, ez a 19cm hosszúságú oldal egyenesére illeszkedik.Számítsuk ki a trapéz többi oldalának a hosszúságát.

b,Hány db trapézra gondolhatunk akkor ha nem adjuk meg

azt,hogy miképpen illeszkedik a trapéz és a kiegészítő háromszög?


2.Két szám számtani közepe (harmincöt ketted) , mértani közepe 14. Határozzuk meg a számokat.


2010. aug. 5. 11:56
 1/5 anonim ***** válasza:

2.

(x+y)/2=35/2

gyök(x*y)=14


x+y=35

x*y=196


x=35-y


(35-y)*y=196


-y^2+35y-196=0 -> megoldóképlet


két eredményt kapsz, az egyik az x a másik az y

2010. aug. 5. 12:16
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2010. aug. 5. 12:25
 3/5 anonim ***** válasza:
61%

Szia.A 2. kerdesre tudom a valaszt.Engedelmeddel egy kis bevezetot tartanek: :)

A masodfoku egyenlet keplete x1,2=(-b+-negyzetgyok(b*b-4*a*c))/(2*a).

Adjuk osze x1 es x2 azaz x1+x2 =-2b/(2*a) azaz -b/a mivel a gyokok kiesnek.

Szorozuk osze x1-t az x2-vel x1*x2 = (-b+negzetgyok(b*b-4*a*c))*(-b-negyzetgyok(b*b-4*a*c) azaz lenyegyben ez egy roviditett szozasi keplettel oldhato mivel ha -b =k es a negyzekgyok(b*b-4*a*c) = t akkor az alabbi oszefuggyes (k+t)*(k-t) irhato azaz (k+t)*(k-t) = k*k-t*t.

Atirva a mi esetunkre (-b)*(-b)- (b*b-4*a*c) mivel a gyokjelt semlegesiti a negyzet.

Azaz a szamlalonk B*b-b*b+4*a*c lesz mig a nevezo 2*a*2*a.

Tehat x1*x2 = (4*a*c)/(4*a*a) azaz c/a.

Tehat eljutottunk odaig hogy x1+x2 = -b/a es x1*x2 -c/a.

Namarmost a masodfoku egyenlet altalanoa alakja a*x*x+b*x+c=0 .Ezt biztosan eloszthatom a-val mivel anem nulla mert masodfoku az egyenlet.Azaz lesz x*x+(b/a)*x+c/a.

Legyen x1+x2=-b/a = S es x1*x2=c/a =P-vel. Ekkor lathatjuk hogy a masodfoku egyenlet altalanos alakja igy alakul: x*x-S*x+P =0 .Tehat eljutottuk arra a felismersre mint (Viette) hogy barmely masodfoku egyenlet felirhato a gyokok szorzata es oszegenek ismeretebol.Namarmost a feladato olvasva a kovetkezo egyenletrendszerhez jutunk :

1. (x1+x2)/2 =35/2

2. negyzetgyok(x1*x2) = 14.


Azaz


1. x1+x2=35

2. x1*x2 = 196


Tehagt a masodfoku egyenlet: x*x-35x+196=0.

x1,2 = (35+-negyzetgyok(1225-4*196))/2

x1,2=(35+-negyzetgyok(1225-784))/2

x1,2=(35+-negyzetgyok(441))/2

x1,2=(35+-negyzetgyok(21*21))/2

x1,2=(35+-21)/2

Azaz x1=28, x2 = 7.


Kuldj zold pacsit ha elegedett vagy.Bocs de csak angol billentyuzetet erhettem el.

2010. aug. 5. 12:30
 4/5 A kérdező kommentje:
Kössssszˇˇ
2010. aug. 5. 13:05
 5/5 anonim válasza:
GYP-s vagy?
2010. aug. 25. 23:23