Réz(ii)-szulfidot, fémrezet és réz(ii)-oxidot tartalmazó keverék két, azonos tömegű részletét vizsgálták?

a kérdés folytatása: az egyik részletét oxigénnel reagáltatva a szilárd anyag tömege 4,68%-kal nőtt, a másik részletből a sósavval kioldható oxidot eltávolítva, a szilárd anyag tömege 34,9%-kal csökkent. Határozzuk meg a keverék összetételét!

2020. júl. 22. 07:50
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Az réz(II)-szulfid és réz(II)-oxid. A vegyértékűséget nyomtatottal kell a zárójelben írni.

Ja, és elfelejtettél kérni...úgyhogy ez bukovári.

2020. júl. 23. 10:08
 2/2 anonim ***** válasza:

Legalább azt odaírhattad volna, hogy 405B Ötösöm lesz.

Na nézzük.

Kezdetben van x mol CuS, y mol Cu, z mol CuO.

Ezek tömege rendre 95,6x, 63,5y és 79,5z. A kezdeti tömeg tehát 95,6x+63,5y+79,5z (gramm).

Ha oxigénnel reagálnak, akkor a CuS-ből és a Cu-ből CuO lesz (1 mol CuS-ből 1 mol CuO, ill. 1 mol Cu-ből 1 mol CuO), aminek az anyagmennyisége x+y+z, tehát tömege 79,5(x+y+z).

A feladat szerint ez 1,0468-szorosa az eredeti tömegnek, tehát 79,5(x+y+z)=1,0468(95,6x+63,5y+79,5z), innen -20.5741 x + 13.0282 y - 3.7206 z = 0

a wolfram alpha szerint.

A másik részlet szerint pedig az eredeti keverék 34,9m/m%-a CuO, tehát:

0,349(95,6x+63,5y+79,5z)=79,5z, innen 33.3644 x + 22.1615 y - 51.7545 z = 0 szintén a wolfram szerint.

Innen már gyerekjáték, mivel még egy egyenletet kell felírni, ami alapján számolni akarunk. Lehet ez például az, hogy eredetileg 100 mol keveréket vettünk: ekkor ugyanis az x,y,z értékek pont az anyagmennyiség-százalékot jelentik. Tehát legyen x+y+z=100.

Tehát az egyenletek:

79,5(x+y+z)=1,0468(95,6x+63,5y+79,5z)

x+y+z=100

0,349(95,6x+63,5y+79,5z)=79,5z

Innen matek, kijön, hogy x=22,2 mol, y=44,5 mol és z=33,3 mol, ami a megoldókulcsban is van. Tömegszázalék menni fog?

Alapvetően nem annyira nehéz ez a feladat, csak sokat kell benne számolni. Fel kell írni mindent, amit a feladatban leírnak, és menni fog :D Kérdezheted, hogy miért írtuk fel az x+y+z=100 egyenletet. Azért, mert arányokat kérdez a feladat, nem konkrét grammokat. Egyszerűbb feladatoknál ilyenkor szokott jönni az egyből, hogy vegyünk 100 gramm elegyet (vagy 100 molt stb.), itt ez az a lépés.

Van kérdésed? Szívesen várom! :)

Üdv

2020. júl. 23. 15:05