Hogy határozom meg egy függvény csúcsát?

Pontosabban ennek a függvénynek: f(x)=5x^2-30x+150

2020. jún. 29. 20:35
 1/10 anonim ***** válasza:
85%

O(3; 105)


Több útja is van: teljes négyzetté alakítás vagy deriválás!

2020. jún. 29. 20:43
 2/10 A kérdező kommentje:
Nagyon-nagyon hálás lennék, ha ki tudnád nekem fejteni a könnyebbiket😅
2020. jún. 29. 20:46
 3/10 anonim ***** válasza:
84%

5(x^2-10x+30)=5((x-3)^2+5) x=3 és y= x helyére írd be a 3-t


Deriválás: 10x-30 = 0

x=3

y = a fv-be írd be x helyére 3-t

2020. jún. 29. 20:56
 4/10 anonim ***** válasza:
84%

bocsánat, javítok:

5(x^2-6x+30)=5((x-3)^2+21) x=3 és y= x helyére írd be a 3-t

2020. jún. 29. 20:57
 5/10 A kérdező kommentje:
Nagyon köszi a válaszodat, de nem értem? Jó a megoldásod, csak nem vágom hogy kaptad meg. Kifejtenéd?
2020. jún. 29. 21:40
 6/10 anonim ***** válasza:
67%

Melyiket nem érted?

csak a teljes négyzetté alakítás, illetve a deriválás szabályait követtem. a deriválási elv tutti benne van a 4-jegyűben, de talán a teljes négyzetté alakítás elve is. Azokat nézted már?

2020. jún. 29. 21:46
 7/10 anonim ***** válasza:
84%

Másik megoldás, a teljesség igénye nélkül, ami csak a másodfokú függvények esetén működik; a szélsőérték helye (vagy csúcspont első koordinátája, ahogyan te hívtad) egyenlő távolságra van a gyökök helyétől. Tehát csak annyi a dolgod, hogy megoldod az


5x^2-30x+150=0


egyenletet, majd megnézed, hogy melyik szám van ezektől egyenlő távolságra (ami pont (x1+x2)/2 lesz). Ennek az eljárásnak az a hátulütője, hogy nem mindig vannak gyökök (ami egyébként így is használható, csak át kell lépnünk egy pillanatra a komplex számok világába), de maga az eljárás javítható; nemcsak a gyököktől van ugyanakkora távolságra a csúcspont helye, hanem gyakorlatilag bármilyen felvett értéktől. Ha jól választjuk meg ezt a felvett értéket, akkor pikk-pakk ki tudjuk számolni. A legérdemesebb a konstans tagot választani ennek az értéknek, esetünkben a 150-et. Írjuk fel az egyenletet, ugyanúgy, mint előbb:


5x^2-30x+150=150, itt rendezés után

5x^2-30x=0, és ez azért jó nekünk, mert elemibb eszközökkel meg tudjuk oldani, kiemeléssel:


x*(5x-30)=0, ránézésre x=0 és x=6 a két megoldása, ezektől az x=3 van ugyanolyan távolságra, tehát a szélsőérték helye x=3-nál van, értékét pedig úgy kapod, hogy ezt beírod x helyére.


Általánosan egyébként (a fentiek szerint levezethető módon) az ax^2+bx+c alakú másodfokú függvény szélsőértékhelye x=-b/(2a), esetünkben -(-30)/(2*5)=3.

2020. jún. 29. 21:52
 8/10 anonim ***** válasza:
63%

Annyira szép #7 -es válasz, hogy le is rajzoltam neked:

[link]

2020. jún. 29. 22:49
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Ilyet is ritkán olvasni, köszönöm :D
2020. jún. 30. 00:35
 10/10 anonim ***** válasza:
63%

Érdemes lenne megtanulnod a függvények témakörét, mert a kérdésed azt mutatja, hogy nagy zűrzavar van a fejedben.

Az biztos, hogy kevered a függvény és a grafikon fogalmát. De nagyobb zűrök is lehetnek.

2020. jún. 30. 08:26