Legyen m=2a+b és n=a+2b. Fejezzük ki az "m" és "n" vektorral a következö vektort:

3a-4b


Bocsi, lehet, hogy nagyon egyszerü, de én már teljesen belebonyolódtam. Hogy lehet megoldani? Elöre is köszi a segítséget!


2010. aug. 1. 19:00
 1/3 anonim ***** válasza:

,,a'' kifejezése:

= = = = = = = = =



1) 2a + b = m | ⋅2

2) a + 2b = n


1') 4a + 2b = 2m

2) a + 2b = n


1') - 2):


3a = 2m - n | :3


a = (2m - n) / 3


,,b'' kifejezése:

= = = = = = = = =



1) 2a + b = m

2) a + 2b = n | ⋅2


1) 2a + b = m

2") 2a + 4b = 2n


2") - 1):


3b = 2n - m | :3


b = (2n - m) / 3



Kívánt kifejezés, 3a - 4b felírása:

= = = = = = = = = = = = = = = = = = =



3a - 4b =

3⋅[(2m - n) / 3] - 4⋅[(2n - m) / 3] =

(2m - n) - ⁴/₃⋅(2n - m) =

(2m - n) + ⁴/₃⋅(m - 2n) =

m⋅(2 + ⁴/₃) - n⋅(1 + ⁸/₃) =

¹⁰/₃ ⋅ m - ¹¹/₃⋅ n

2010. aug. 2. 18:33
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszi szépen!
2010. aug. 2. 19:40
 3/3 anonim ***** válasza:

Nagyon szívesen, én is örömet leltem benne. Ha nem tévedek, tulajdonképpen itt arról van szó, hogy két különböző koordinátarendszer közti átváltást hajtottunk végre.


Sajnos egyelőre még nem tudtam géppel ellenőrizni, nincs-e számolási hiba. A Wolfram Alpha nyelvét nem ismerem eléggé, ezért éppen ezt a példát még nem tudtam a számára megfogalmazni (pedig sok példát már sikeresen ellenőriztettem vele).

2010. aug. 2. 20:38