Légyszi valaki segítsen levezetni, hogy ez alapján meg tudjam oldani a többit :/2020. jún. 8. 21:47
1/2 anonim válasza:
Az ilyen feladatoknál általában beválik, hogy a tagokat (a tanult képlet szerint) a sorozat első tagja és quotiense (számtani sorozat esetén differenciája) szerint felírjuk a tagokat;
a2 = a1*q
a4 = a1*q^3
a5 = a1*q^4, ezek alapján a két összeg így írható fel:
a1 + a1*q = 16
a1*q^3 + a1*q^4 = 432
Innen a legcélszerűbb úgy továbblépni, hogy kiemelünk mindent, amit lehet;
a1 * (a1+q) = 16
a1*q^3 * (a1+q) = 432, majd ezután elosztjuk egymással a két egyenletet, ekkor ez marad:
q^3 = 27, amire q=3 adódik, tehát a sorozat quotiense 3. Innen már gondolom te is be tudod fejezni.
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2020. jún. 8. 21:55