Blankaaaxd kérdése:

1) Egy vasúti szerelvény hossza: 160 m A szelvény (vonat) 80 km/ h sebességgel elhalad mellettünk. Hány másodperc alatt teszi ezt meg? 2) Az előbbi vonat 80 km/ h sebességgel mennyi idő alatt halad át egy 240 m hosszú alagúton?


3)

Az előbb 80 km/ h sebességgel haladó vonatunkkal szemben 100 km/h sebességgel elhalad egy 100 m hosszú vonat. Mennyi idő alatt halad el egymás mellett a két szerelvény?


4)

Mennyi idő alatt halad el egymás mellett a két vonat ugyanezekkel a sebességekkel, ha egy irányban haladnak?


2020. jún. 8. 11:45
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

1. s=160m

v=80km/h=22,22 m/s

t=?

t=s/v=160:22,22=7,2 mp

2020. jún. 8. 12:05
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

2. s=240m

v=80km/h=22,22 m/s

t=?

t=s/v=240:22,22=10,8mp

2020. jún. 8. 12:07
 3/6 anonim ***** válasza:
A többit nem tudom, rég volt fizika órám, bocsi.
2020. jún. 8. 12:08
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

A hármasnál a relatív sebességet kell nézni. Ha szemben halad, akkor a 80 km/h-val haladó vonatnak úgy tűnik, hogy a másik 180 km/h-val halad vele szemben (egyszerűen összeadod a sebességeket). Vagyis azt kell kiszámolni, hogy ha 180 km/h-val halad a vonat, akkor 100 m-t mennyi idő alatt tesz meg. Az előző számítások helyesek, az alapján meg tudod oldani.


A 4-esnél ugyanez a logika, csak nem összeadod a sebességeket, hanem kivonod egymásból, majd ezt számolod ki, hogy mennyi idő alatt tesz meg 100 m-t a számolt sebességgel.

2020. jún. 8. 15:47
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Annyival javítanám, hogy mégsem a 100 m-rel kell számolni, hanem a hosszabb vonattal, a 160 m-rel, ha egymás mellett haladnak el. De a logika ugyanaz.
2020. jún. 8. 15:51
 6/6 A kérdező kommentje:
köszi.
2020. jún. 9. 20:11