Erősítőknél a megadott erősítés (dB) feszültségre vagy teljesítményre vonatkozik?

A megoldandó feladatom: Egy erősítő adatai Zbe=50ohm , Zki=100ohm , erősítése A=27dB. Mekkora az Uki/Ube és a Pki/Pbe viszony?

2020. jún. 3. 14:56
 1/4 anonim ***** válasza:
68%
Feszültségre. Ebből és az impendanciákból számolható a többi.
2020. jún. 3. 15:06
 2/4 anonim ***** válasza:
64%

Feszültségerősítésre vonatkozik.


Au(dB)=20lgAu=20lg(Uki/Ube)


Ebből a feszültségerősítés viszonyszámban:


Au=10^(Au(dB)/20)=10^(27/20)=22,39


A bemenő teljesítmény: Pbe=Ube^2/Zbe

A kimenő teljesítmény: Pki=Uki^2/Zki


Ezek alapján a teljesítményerősítés:


Ap=Pki/Pbe=(Zbe/Zki)×(Uki/Ube)^2=(Zbe/Zki)×Au^2=(50/100)×22,39^2=250,66


Remélem erre gondoltak, mert régebben láttam olyat, hogy egy antennaerősítőnél a teljesítményerősítést adták meg dB-ben.

2020. jún. 3. 23:10
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Másodiknak: a számításokat tudom, csak nekem sem volt egyértelmű, hogy feszültségerősítésre, vagy teljesítményerősítésre gondolt-e a költő. Én teljesítményre gondoltam, már csak azért is, mert úgy a 27dB szebben átszámolható akár fejben is.

(30-3)dB = 0.5*10^3

2020. jún. 4. 10:44
 4/4 anonim ***** válasza:
72%

Ha teljesítményerősítésre gondoltak, akkor:


Ap(dB)=10lgAp


Ap=10^(Ap(dB)/10)=10^(27/10)=501,19≈500


Ube=négyzetgyök(PbeZbe), Uki=négyzetgyök(PkiZki)


Au=Uki/Ube=négyzetgyök((PkiZki)/(PbeZbe))=négyzetgyök(Ap(Zki/Zbe))=négyzetgyök(501,19×(100/50))=31,66


Ap=500-zal számolva Au=31,62 lenne.


Az a baj, hogy nem adták meg milyen erősítőről van szó. Hangerősítőknél mindig a feszültségerősítést adják meg.

2020. jún. 4. 16:14