Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kémiában lenne szükségem...

Kémiában lenne szükségem segítségre. A digitális oktatás miatt a tanárunk egy anyagot sem küldött csak egy dolgozatot amit holnapig kell beküldeni. Tudnátok segíteni?

Figyelt kérdés

1) Ha egy kémiai reakció során kialakul az egyensúlyi állapot, akkor mit tudunk a

reakciósebességekről?

2) Mit tudunk a kiindulási anyagok mennyiségéről egy olyan reakció esetén, amelynek

nagy értékű az egyensúlyi állandója?

3) Írd fel az egyensúlyi állandó meghatározási módját az alábbi reakciók esetében:

a) 2NaOH + H 2 SO 4 ↔Na 2 SO 4 + 2H 2 O

b) 4HNO 3 ↔ 4NO 2 + 2H 2 O + O 2 : ΔrH=+390,7KJ/mol

4) Ez utóbbi reakció (3b) esetében melyik irányba tolódik el az egyensúly, ha

a) vizet adunk hozzá,

b) melegítjük,

c) növeljük a nyomást?

5) Hogyan lehet az odaalakulás irányába tolni az alábbi reakció egyensúlyát:

SO 3 + H 2 O ↔ H 2 SO 4 (minden lehetőséget írj fel!)



Ezek a kérdések. Sosem voltam valami jó kémiából mindig is 3-4 voltam. Ráadásul így hogy egy jegyzetet sem kaptunk meg könyvünk sincs elég nehéz. Előre köszönöm a segítségeket.



2020. máj. 25. 16:19
 1/2 anonim ***** válasza:
94%

1) Egyensúlyi állapotban az átlakulás és visszaalakulás reakciósebessége megegyezik.


Bővebb infó: Az egyensúlyi reakciók átalakulással kezdődnek vagyis csak simán vannak a reagensek amik reagálnak egymással és termékek keletkeznek. Viszont az egyensúlyra vezető reakciók esetében a keletkezett termékek is reagálnak egymással és ennek a reakciónak az eredménye a kiindulási anyagok (ezért van visszafele nyíl és ezért hívják visszaalakulásnak). Az egyensúlyi állapot akkor áll be ha a két folyamat sebessége megegyezik vagyis ugyanakkora sebességgel keletkeznek termékek és kiindulási anyagok. Ez egyfajta dinamikus egyensúly. Látszólag nem változik semmi.


2) Ehhez a kérdéshez tudni kell azt, hogy az egyensúly beálltával a kiindulási anyagok és a termékek koncentrációja egy állandó érték. Ezek az értékek kellenek egy reakció egyensúlyi állandójának kiszámításához. Az egyensúlyi állandó egy olyan tört, amelyben a számlálóban a termékek koncentrációjának (mol/dm3-ben) megfelelő sztöchiometriai hatványon való szorzata található míg a nevezőben a kiindulási anyagok koncentrációjának megfelelő sztöchiometriai hatványon való szorzata található. Ha ennek a törtnek értéke nagy (1-nél nagyobb), azt jelenti a számlálóban lévő szám nagyobb a nevezőben lévő számnál vagyis egyensúlyban a termékek koncentrációja nagyobb mint a kiindulási anyagok koncentrációja. Vagy, hogy a kérdéshez igazítsam, a kiindulási anyagok koncentrációja kisebb a termékek koncentrációjánál.


3) Az egyensúlyi állandó definíciója alapján


A) K= [Na2SO4][H2O]^2/ [NaOH]^2[H2SO4]


B) K= [NO2]^4 [H2O]^2[O2]/ [HNO4]^4


Ahol [] jelentése koncentráció mol/dm3-ben, köztük szorzásjelek vannak csak nem írtam ki, K pedig az egyensúlyi állandó jele


4) Az egész feladat Le Chatelier elvéhez kapcsolódik, mely azt mondja ki, hogy ha egy kémiai egyensúlyban lévő rendszert zavaró hatás éri akkor a rendszer kiküszöböli azt.


A) Láthatjuk a B reakcióban, hogy a víz termékként szerepel. Ha vizet adunk a rendszerhez azzal megnöveljük a termékek koncentrációját. A rendszer úgy küszöböli ezt ki, hogy a visszaalakulás sebességét felgyorsítja (vagyis a hozzádott vízmolekulák reagálnak a többi termékkel, hogy a kiindulási anyagból több keletkezzen). Az egyensúly így eltolódik a visszaalakulás irányába, egészen addig amíg az egyensúlyi koncentrációviszonyok vissza nem állnak.


B) Ehhez megadták a B reakció reakcióhőjét, amely előjele alapján endoterm. Ez a megadott érték az 'előre' reakcióra vonatkozik, míg értelemszerűen a visszaalakuló reakció ellentétes előjelű ugyanakkora nagysággal.


A hőmérséklet növelését a rendszer azzal küszöböli ki, hogy a hőelnyelő folyamatokat felgyorsítja vagyis jelen esetben az átalakulási reakciót. Az egyensúly így jobbra tolódik egészen addig amíg a hozzáadott hőt el nem nyeli.



C) A nyomás változása csak gáz halmazállapotú anyagok esetében érvényes. Ebben a reakcióban a jobb oldalon két gáz halmazállapotú anyag is található. A nyomás növelését azzal küszöböli ki a rendszer, hogy a gáz molekulák számát csökkenti, vagyis jelen esetben a jobb oldalon lévő anyagok reagálnak, hogy a kiindulási nem gáz halmazállapotú anyag keletkezzen. Az egyensúly így balra tolódik.


5) Az előző feladat alapján:


A kiindulási anyagok koncentrációnának növelésével


A hőmérséklet csökkentésével (mivel az átalakulás itt exoterm reakció)


A nyomás növelésével (mivel a bal oldalon van egy gázmolekula)

2020. máj. 25. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Az első válaszolónak nagyon szépen köszönöm, így ahogy leírtad már meg is értettem.

A második válaszolónak csak annyit, hogy tanuljon meg olvasni és segíteni másokon....

2020. máj. 25. 18:46

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!