9.osztályos fizika házi megoldásai? Többi lent.


1.Két testvér, Barabás és Barnabás vitatkozik, hogy a szobájukban hol legyen a könyvesszekrényük. Barabás a jelenlegi helyétől 3 méterrel odébb tolja állandó, 200 N erővel. Barnabás szerint jobb volt az eredeti helyén ezért vissza tolja oda, ugyancsak 200 N erővel. Mennyi munkát végzett Barabás és mennyit Barnabás, valamint mennyit végeztek közösen?


2.Lehetséges-e, hogy van erőhatás és elmozdulás, de nincs munkavégzés? Mikor lehet a munkavégzés negatív?


3. Miért negatív a nehézségi erő munkája emeléskor? Miben nyilvánul meg a magasságban lévő test munkavégző képessége?


4. A 3 méter magas szoba mennyezetéről 60 cm hosszú vezetéken lóg egy 3 kg tömegű lámpa. Mekkora a magassági energiája a padlóhoz, a 75 cm magas asztal lapjához és mennyezethez képest?



2020. máj. 25. 10:22
 1/2 anonim ***** válasza:

1. mindketten 600 együtt 1200 Pa m^3

2. lehetséges. Ha F ellentétes s-sel

3. mert nagyobb lesz a potenciális energia. pl ha leesik akk gyors lesz

2020. máj. 25. 10:50
 2/2 anonim ***** válasza:

A munka=ero es elmozdulas skalaris szorzata. Szoval az iranyt is figyelembe kell venni. Ha az ero es elmozdulas parhuzamos es ugyanolyan iranyu, akkor W=|F|*|s|, ha ellentetes, akkor W=-|F|*|s|, ha meroleges, akkor 0, altalanos esetben meg a skalaris szorzatos keplet igaz ra: W=|F|*|s|*cos(fi) ahol fi F es s altal bezart szog. (itt |F| es |s| a ket vektor hosszat jeloli).

A munka mertekegysege is Joule (ahogy az energiae). #1-es Pascal (? az P lenne)*kobmenter jele nemtom honnan jott.


Innentol:

1.

200*3=600J mindket fiura kulon-kulon, egyutt ezek duplaja. Feltetelezve, hogy a 200N ero vizszintes volt.


2.

Igen, ha ellentetes, vagy legalabbis 90 foknal nagyobb szoget zar be F es s. Peldaul feldobok egy labdat, amig emelkedik, a gravitacio labdan vegzett munkaja negativ lesz (amikor lefele jon, mar pozitiv).


3.

#1 leirta, ill. az elso reszere: mert felfele emeljuk (erre mutat az elmozdulas), a gravitacios ero lefele mutat, ezek ellentetes iranyuak, szoval negativ lesz.


4.

m*g*delta_h a megfejtes. Egyszeruseg kedveert legyen g=10m/s^2 (meg szoktak adni, hogy 9.81-gyel vagy 10-zel kell-e szamolni, vagy masik orszagokban valami kicsit massal). m=3kg meg van adva, a magassagokat meg cm-bol meterre kell valtani. A tavolsagokat ertelemszeruen kell kivonni-osszeadni (pl. ha a padlotol 75cm-re van felfele az asztallap, a mennyezet 3 meter magasan van, a lampa meg errol log 60cm-nyit, akkor az asztallap es lampa kozott 3m-60cm-75cm kulonbseg van).

Padlohoz kepest: (3-0.6)*3g=72J

Asztallaphoz kepest: (3-0.6-0.75)*3g=49.5J

Mennyezethez kepest: -0.6*3g=-18J (elojeles, a mennyezetnel magasabb lenne az energiaja)

2020. máj. 27. 00:02