Kaptam egy rakás fizikai-kémia (fizkém) feladatot, nagyrészt az alábbiakhoz hasonlóak. Megmutattok egyet legalább,kérlek hogy valahogy induljak el velük?


Mekkora a molalitása annak a vizes oldatnak, amely 101068 Pa nyomáson 373,57 K hőmérsékleten forr? A víz moláris párolgási entalpiája 40670 J/mol.


Mekkora a gőznyomása 100 °C hőmérsékleten egy 10 tömeg%-os nádcukor oldatnak? (M=342,29).



2020. máj. 24. 03:41
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

A 101068 Pa nyomásra (p2) a tiszta víz forráspontja (T2) a Clausius-Clapeyron egyenlet alapján:

dlnp / dT = ∆H / RT^2

ln(p2 / p1) = ∆H / R ∙ (1/T1 - 1/T2)

ln(101068 / 101325) = 40670 / 8,314 ∙ (1/373,15 - 1/T2)

T2 = 373,08 K

A forráspont emelkedés m molalitásra a Kf ebullioszkópos állandóval kifejezve (M = 18 g/mol vízre):

∆T = Kf m = R T2^2 M / 1000 ∆H ∙ m

373,57 - 373,08 = 8,314 ∙ 373,08^2 ∙ 18 / 1000 ∙ 40670 ∙ m

m = 0,96 mol / 1000 g H2O

Megjegyzés: nem tudom milyen szinten kell de én így oldanám meg és a Clausius-Clapeyron egyenletben az ln-es alakot használtam a tízes alapú log helyett de utóbbival is lehet

[link]

2020. máj. 26. 18:32
 2/2 anonim ***** válasza:
78%
El tudtál indulni mert megoldottam az első feladatodat nyögj már ide valamit...
2020. máj. 30. 19:35