Lehet, hogy most iszonyat lusta vagyok, de tudnátok segíteni ezzel a két fizikai kérdéssel?


"1500 kg tömegű autó 36 km/h sebességgel halad és gyorsít 10 m/s2 gyorsulással 10 másodpercig. Mekkora erő gyorsítja, mekkora az elért sebessége és mekkora utat tett meg?"


"5 m/s kezdő sebességgel 2m magasról függőlegesen felfelé dobunk egy labdát. Mennyi idő múlva esik vissza a magaslat tövébe? Mekkora lesz a sebessége?"


a lényeg az, hogy nagyon sötét szegény fizika tanárunk és úgy adta fel ezt a két feladatott, hogy nem is tanultuk, pedig én minden órán ott voltam és jegyzeteltem is. Először az internet segítségével próbáltam megoldani a feladatott, de az a kedves tanárnőnek nem volt jó ezért kaptam rá egy egyest, és valószínüleg ha második megoldás is rossz lesz, kapok rá még egyett, ezért ki írtam inkább ide, hátha van valaki olyan kedves, hogy segít nekem.



2020. máj. 25. 08:40
 1/9 anonim ***** válasza:
25%
Leírhatnád azt a megoldást, ami nem volt jó a tanárnőnek, nehogy csak itt feleslegesen ismételjenek a népek. A tanárnőnek, aki nyilván azóta sötét, mióta nem adott jó jegyet...
2020. máj. 25. 09:07
 2/9 A kérdező kommentje:
Sajnos nem csak azóta. Egyszer kiszámoltuk, hogy a falban lévő áram -399 volt...
2020. máj. 25. 10:01
 3/9 anonim ***** válasza:
0%
Az a csúcsértéke, nem?
2020. máj. 25. 11:09
 4/9 anonim ***** válasza:
66%

1.

Az auto kezdosebessege km/h-ban van, de itt egyszerubb m/s-ban szamolni. 3.6 a valtoszam kozte, v0=36km/h=10m/s.

A gyorsulas a=10m/s^2, tomeg ugye m=1500kg mar alap mertekegysegekben van, nyugodtan szamolhatunk veluk.

Nem semmi gyorsulas amugy, kevesebb, mint 3 masodperc alatt erne el 0-rol a 100km/h-as sebesseget, szoval valami versenyautorol van szo. (3*10=30m/s=108km/h)

Allando gyorsulast feltetelez a feladat, hasznalhato az F=m*a keplet, F=1500*10=15kN ero.

v(t)=v0+a*t, szoval 10 masodperc mulva 10+10*10=110m/s lesz a sebessege (396km/h, ez is eleg durva sport/versenyauto kategoria, de legalabb egyszeru szamolni vele).

Ha a kiindulasi pontba rogzitjuk a koordinata-rendszerunket, akkor a kezdeti pozicioval (nalam s0 a kepletben) nem kell foglalkoznunk.

s(t)=s0+v0*t+(a/2)*t^2

s(10)=0+10*10+(10/2)*10^2=600m


2.

Rogzitsuk a koordinata-rendszerunket mondjuk ugy, hogy felfele legyen a pozitiv irany, es az origoja a 0 (az erkezesi pont, amihez kepest a kiindulasi +2m magasan van)! Most y koordinatakent jelolom a helyet, mert olyan magasan van a labdank.

v(t)=v0+a*t

y(t)=y0+v0*t+(a/2)*t^2

Utobbiba belyettesithetunk amit tudunk, egyreszt az az idopont erdekes, amikor 0-ba er a labda, masreszt tudjuk, hogy y0=2m, v0=5m/s, a=-g=-10m/s^2 (vagy lehet 9.81m/s tetszes szerint, attol fugg mit ad meg a pelda/peldatar)

0=2+5t-5*t^2

Innen kijon t=re egy masodfoku egyenlet, aminek ket megoldasa van. Egyik esetben a t negativ lesz, a masik az a megoldas, ami tenylegesen erdekel minket. Ezt meghagyom neked, sima masodfoku kepletbe behelyettesitheto. Az igy kapott idot behelyettesited az elsobe, es kiderul, hogy (negativ iranyba, azaz lefele) mekkora lesz a sebessege.

Utobbi egyebkent kihozhato energiakkal is: t=0 pillanatban van neki 2m magassagnak megfelelo helyzeti es v0=5m/s-nak megfelelo mozgasi energiaja. Amikor foldet er, 0m magassagnak megfelelo helyzeti energiaja lesz, es a kerdeses sebessegnek megfelelo mozgasi. Ha nincs surlodas, akkor a kezdeti es a vegso energia egyenlo lesz, amibol a sebesseg kijon viszonylag keves szamolassal (a tomege legyen mondjuk m, ugyis kiesik, minden kepletben ugyanugy szerepel). A szokasos h magassag helyere beirtam az y(t) jelolest, mert fent azt talaltam ki erre. g=10-zel irom be

E(t)=m*g*y(t)+(m/2)*v(t)^2

m*10*2+m/2*5^2=(m/2)*v^2 (m-mel vegigosztjuk, 2-vel beszorozzuk)

(20+25/2)*2=v^2

v=gyok(65) ha jol szamoltam. (siman lehet, hogy nem)

2020. máj. 26. 20:47
 5/9 A kérdező kommentje:
whoaaaa. Igazán, nagyon köszönöm szépen :D
2020. máj. 27. 08:18
 6/9 Halmiaarszen ***** válasza:
WTF
2020. máj. 27. 13:01
 7/9 A kérdező kommentje:

Hallod 4-es. Megdícsért. 100/100

nem fogok megbukni!!!!

sőt! elküldtem egy-két osztálytársamnak is és ők is lehet miattad mennek át idén fizikából!

2020. máj. 27. 15:12
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Tehát akkor az "internet segítségével" más eredmény jött ki?
2020. máj. 28. 09:12
 9/9 Tom Benko ***** válasza:
75%
Ezt nem tanultátok, de a falban menő áramot igen... Amúgy mindkettő sima képletbe helyettesítés, szánalmasan primitív feladat.
2020. máj. 28. 10:55