Valaki segítene kémia háziban?


40g 15tömeg%-os ZnSO4 oldatban feloldunk még 10g kristályos (ZnSO4*7H2O) cink szulfátot. Hány tömeg%-os a keletkezett oldat?


Ha lehet levezetéssel együtt, a végeredmény megvan, csak nem tudom, hogy hogyan jön ki. :)



2020. máj. 20. 14:50
 1/3 anonim ***** válasza:
46%

m(ZnSO4 kiindulási oldat) = 40g

w(ZnSO4 kiindulási oldat) = 15%

m(ZnSO4*7 H2O) = 10g

w(ZnSO4*7 H2O) = [M(ZnSO4)/M(ZnSO4*7 H2O)]*100= [(161,5g/mol)/(287,5g/mol)]*100 = 56,2%

m(új oldat) = m(kiindulási) + m(kristályos só) = 40g + 10g = 50g

w(új oldat) = ?


Az alábbi egyenletbe kellene behelyettesíteni az ismert és az ismeretlen adattagokat:


m1*w1 + m2*w2 = (m1+m2) *w3

40g*15 + 10g*56,2 = 50g*w3

600+562=50*w3

1162=50*w3

w3=23,2% az új oldat tömegkoncentrációja.

2020. máj. 20. 16:45
 2/3 anonim ***** válasza:
76%
Elsőnek is ki kell számolni, hogy hány gramm cink-szulfát van az oldatban alapból. Mivel 15tömeg%-os az oldat, így az oldat tömegének 15%-át kell venni. Az általad írt 40g-os oldat esetében ez 6g. Ehhez a feladat szövege szerint hozzáadunk még 10g-ot így 16g réz-szulfátunk lesz. Ezzel a 10g hozzáadásával az oldatunk tömege is megnőtt ennyivel, szóval a 40g oldatból 50g oldat lesz. Most már csak ki kell számolni, hogy a 16 az 50-nek hány százaléka. Így megkapod, hogy 32. Ez a végeredmény.
2020. máj. 20. 16:51
 3/3 A kérdező kommentje:
Sajnos nem jó a második megoldás, legalábbis az osztálytársaimnak is 23,2%jött ki és a feladatgyűjtemény szerint is ez az eredmény
2020. máj. 21. 11:22