Melyik az a telített szénhidrogén, amelynek elégetése során keletkezett füstgáz 11,63 V/V% CO2-ot, 13,95 V/V% vízgőzt és 74,42 V/V% N2-t tartalmaz?

segítsetek kérlek!!!

2020. máj. 20. 13:07
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Utálom ezt a típusú feladatot, szóval kezeld fenntartásokkal a válaszom de szerintem:


1. Mivel a feladat szövege szénhidrogént említ, nem nitrogén tartalmú szerves vegyületet, így a szerves anyag nem fog nitrogén tartalmazni.

2. Mivel nem tartalmaz nitrogént a szerves anyag, így igen valószínű, hogy levegőben égettük el, nem tiszta oxigénben, így a nitrogén mint a levegő része van jelen a rendszerben. Ahogy jött, úgy ment, nem változik, így nem is kell vele számolnunk.


A szénhidrogén általános képlete: CnH2n+2


Égésének egyenlete:

CnH2n+2 + (3n+1)/2 -> n CO2 + (n+1)H2O


Avogadro törvénye alapján azonos körülmények között a gázok térfogat és anyagmennyiségarányai azonosak.



n(H2O)/n(CO2) = V(H2O)/V(CO2)


n(CO2) = n

n(H2O) = n+1

V(CO2) = 11,63

V(H2O) = 13,95


(n+1)/n = 13,93/11,63

(n+1)/n = 1,2

(n+1) = 1,2n

1 = 0,2n

n = 5


C5H12

2020. máj. 20. 14:17
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm! :)
2020. máj. 20. 14:31