3 egyforma tehergépkocsi 45 óra alatt szállítaná be a terményt. Mennyi idő alatt szállítaná be a terményt 10 ugyanilyen teherautó?


2020. máj. 13. 13:58
 1/5 anonim ***** válasza:

Egy teherautó 3*45=135 óra alatt végezne.

Egy teherautó egy óra alatt az 1/135-részt szállítja el.

Tíz teherautó egy óra alatt 10/135=2/27 rész szállít el.

Tíz teherautó x óra alatt 2x/27 rész szállít el.

2x/27=1

x=27/2


Különben fordított arányosság:

[link]

3*45=10*x

2020. máj. 13. 14:24
 2/5 anonim ***** válasza:

Logikusan végiggondolva; ha van 3 kocsi, akkor minden kocsi a termény 1/3 részét viszi el. Ha csak 1 kocsi van, akkor 45 óra alatt elviszi az 1/3 részt, újabb 45 óra alatt elvisz még 1/3 részt, végül 45 óra alatt szállítja le az egészet, tehát 3*45=135 óra alatt végez a szállítással.

Ha 10 kocsi van, akkor egymás között felosztják a munkát, így 13,5 óra alatt kerül elszállításra a termény.


A fordított arányosság elve szerint: tegyük fel, hogy a 10 kocsinak x órára van szüksége, ekkor a tanultak szerint:


3*45 = 10*x, és ezt megoldjuk, és x=13,5 jön ki eredménynek.

2020. máj. 13. 14:27
 3/5 A kérdező kommentje:

Hát lehet retardált vagyok de az én logikám a következő. :D

3 Kamion 45 óra alatt végez. 10 kamion is 45 óra alatt fog végezni. Hiába osztják el a terhet a távolság nem fog változni se a sebességhatár :D

2020. máj. 13. 14:50
 4/5 anonim ***** válasza:

A válaszhoz szvsz nem ártana tudni, hogy a 3 kocsi egy úttal el tudja-e vinni a cuccot, vagy többször fordulnak? Ha egy forduló elég, tök felesleges a további 7 jármű, nem lehet időt megtakarítani velük, sőt csak viszik a pénzt, mert a sofőrt meg az üzemanyagot fizetni kell.

Viszont ha több oda-vissza út kell a 3 tgk-nak, akkor hiányos a feladat, mert tudni kéne, hogy a raktérbe mekkora hányada fér el a terménynek.

2020. máj. 13. 15:11
 5/5 anonim ***** válasza:

Igen, 1000-féleképpen lehet értelmezni a feladatot, így többféle végeredmény is születhet. Így annyit tudunk mondani, hogy legfeljebb 45 óra szükséges ahhoz, hogy a termény elszállításra kerüljön.

De legyünk naívak annyira, hogy "jól" értsük a feladatot, és fordított arányossággal kelljen számolni.

2020. máj. 13. 19:38