Meg tudnátok oldani ezeket az Fizika feladatokat?


1-Körpályán keringő úrhajós a Földnek mindig ugyanazon pontja fölött van. A Föld mely pontjaira teljesíthető ez a feltétel? Mekkora sugarú pályán és mekkora sebességgel kering az űrhajó? (A Föld sugara 6370 km.)


2-Két rugalmatlan test együttes tömege 12 kg. A testek egymás felé mozognak 6 m/s, illetve 4 m/s sebességgel, és centrális egyenes ütközés után 0,25 m/s sebességgel haladnak tovább a második test eredeti sebességének irányában. Mekkora az egyes testek tömege, és hány százalékkal csökkent a rendszer kinetikus energiája?


3-Egyik végén beforrasztott cső a légkörtől h hosszúságú higanyfonállal elválasztott levegőt tartalmaz. Ha a csövet függőlegesen tartjuk, az elzárt légoszlop hossza L1, illetve L2 aszerint, hogy a beforrasztott vagy a nyitott vége néz fölfelé. A higany sűrűsége r. Számítsuk ki a légköri nyomást.


4-0,1 MPa nyomású, 5 dm3 térfogatú egyatomos gáz eredeti térfogata kétszeresére tágul ki úgy, hogy közben belső energiája nem változik. Ezután állandó nyomáson ismét 5 dm3-re komprimáljuk, majd e térfogaton visszavisszük a kiinduló állapotba. a) Összesen mennyi munkát végez a gáz? b) Mennyi hőt vesz fel az izenergikus és az izosztér szakaszban együttvéve?


2020. máj. 12. 18:40
 1/2 anonymousreview60 ***** válasza:

1-Körpályán keringő úrhajós a Földnek mindig ugyanazon pontja fölött van.

A Föld mely pontjaira teljesíthető ez a feltétel?

Azokra, amelyek felett szögsebessége ugyanaz, mint a felette keringő űrhajóé. Mivel a Föld minden pontjára nézve ez az Észak-Dél tengelyre esik, ezért ezek a pontok csak az Egyenlítőre eshetnek.


Mekkora sugarú pályán és mekkora sebességgel kering az űrhajó? (A Föld sugara 6370 km.)

A h magasan keringő űrhajóra ekkor centripetális erő hat, aminek mértéke: Fcp = m·v²/(R_Föld+h).

Ez egyenlő az űrhajóra ható gravitációs erővel:

F_g = G·m_űrh·m_Föld/(R+h)²

Átrendezéssel adódik az űrhajó magasságára és sebességére:

v²(R+h) = G·m_Föld

G-t és m_Földet vagy a négyjegyű függvénytáblából kell megnézni vagy ki kell számolni. Utóbbi esetben a Föld felszínén bármely testre:

m·g = G·m·m_Föld/R², átrendezve: G·m_Föld = g·R²

Tehát: v²·(R+h) = g·R²

Bővebben: [link]

2020. máj. 12. 20:26
 2/2 anonymousreview60 ***** válasza:

3. Egyik végén beforrasztott cső a légkörtől h hosszúságú higanyfonállal elválasztott levegőt tartalmaz. Ha a csövet függőlegesen tartjuk, az elzárt légoszlop hossza L1, illetve L2 aszerint, hogy a beforrasztott vagy a nyitott vége néz fölfelé. A higany sűrűsége r. Számítsuk ki a légköri nyomást.

Ha a beforrasztot vég néz fölfelé, akkor a bezárt levegő és a higany nyomása tart ellen a légnyomásnak, a másik esetben a légnyomás és higany nyomása nyomja össze a bezárt levegőt. Emiatt L1 > L2.

Egyenletekkel felírva ez:

1.: p1 +rgh = p0

2.: p1·L1/L2 = rgh + p0

1.-ből kifejezve p1-et és azt 2.-be behelyettesítve adódik p0 értéke.

2020. máj. 13. 07:55