Mekkora tömegű 0°C-os jégkockával hűthető le a 30°C-os kánikulában 4 dl szódavíz 20°C-ra? A szódavíz fajhőjét és sűrűségét vegyük a vízével azonosnak. Cvíz=4180J/kg*°C, Lo=335kj/kg


2020. máj. 8. 12:06
 1/1 Arp Du ***** válasza:
100%

A szódavíz a jégnek adja át a hőt: a víz hőt ad le amikor lehűl, a jég olvadása pedig hőt vesz fel, hőigényes. Zárt rendszerben a kettő egyenlő, amennyi hőt lead a szóda, pont annyit vesz fel a jég.


4 dl= 0,4 l= 0,4 kg víz

átadott hőmennyiség: Q

olvadáshő: Lo= 335 kJ/kg= 335000 J/kg

fajhő: C


víz lehűlése Q= c(víz)*m*deltaT

jég olvadása Q= Lo*m


c(víz) *m *deltaT = Lo *m

4180J/kg*°C *0,4kg *10°C= 335000J/kg *m(jég)

m(jég)= 4180*0,4*10 /335000= 0,05 kg= 50 g

50 gram jégkockával.

2020. máj. 10. 10:19