Hogy függ össze a kötés polaritás azzal, hogy valami sav vagy bázis?
A nagy elektronegativitású atom maga felé vonzza a kötésben lévő hidrogén elektronját, így a hidrogén körül elektronhiány alakul ki. Ilyenkor a kötés poláris, mert a két atom magja nem egyenlő arányban vonzza a kötésben lévő elektronokat.
A saverősség attól függ, hogy a vegyület mennyire könnyen tudja leadni a protonját, vagyis a hidrogén atomját. Mikor a hidrogén nagy elektronegativitású atomhoz kapcsolódik, mivel már csak a lélek tartja a helyén, könnyen leszakítható egy másik nagy elektronegativitású atom nemkötő elektron párja által.
A nemkötő elektronpárral rendelkező atom (ez a bázis jelen esetben) nemkötő része jobban tudja vonzani a részlegesen pozitív töltésű H+ iont, mint az az atom amelyikhez kapcsolódik eredetileg, és az leszakad neki.
Példaként ott vannak az alkoholok, ami ugye semleges, mert hiába tudja leadni az -OH csoport hidrogénjét, a maradék rész annyira negatív lesz, hogy rögtön fel akar venni egy protont, így igazából ha le is adja, fel is veszi mindjárt.
A fenol esetén a leadott proton által hátra hagyott elektron delokalizálódik valamelyest a benzolgyűrű egy részére, így már nem akarja annyira kétségbeesetten visszaszerezni a protonját.
Karbonsav esetén pedig a visszamaradó elektron a két oxigén atom köré delokalizálódik, így ott már tényleg megszűnik a kényszer a hidrogén visszavételére. Már ugye a többiekhez képest.
De természetesen az, hogy valami savas vagy bázisos mindig a reakció partnertől függ. Önmagában vizsgálva viszont a proton leadási hajlam és a kötés polaritás nekem így tűnik a leginkább összefüggőnek.
Aztán meg lehet, hogy nem is ez a helyzet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!