Tudnátok segíteni az alábbi 2 kémiai szmítás megoldásában?


Az eredmény meg van adva, a megoldás menete érdekelne.


1. Számítsa ki a 0,005 M koncentrációjú vizes etilamin oldat PH-ját! A etilamin bázisos disszociációs állandója 0,00056 M. Megoldás: 11,14


2. Hány ml pontosan 0,025 M -os nátrium-hidroxid oldatot kell adnunk 50,0 ml pontosan 0,01 M-os ecetsav oldathoz, hogy 5,5 PH értékű oldatot kapjunk? (Ks=1,753*10-5 M) Megoldás: 16,91 ml


Előre is nagyon köszönöm, ha valaki segít a feladatok megoldásában!



2020. márc. 20. 19:29
 1/1 anonim ***** válasza:

Az elsőhöz: írjuk fel a bázis és a víz egyensúlyi reakcióegyenletét, EtNH3(+) és OH(-) keletkezik. Alá írjuk be a szokásos egyensúlyi reakció táblázatunkat: kiindulási, átalakult és egyensúlyi sor. Etilaminból a kiindulási sorban van 0,005, a többiből 0 (a vizet nem vesszük sehol figyelembe). Ebből átalakul x (fogyás), akkor mivel minden 1:1 arányban van, ezért etilammónium ionból is és hidroxidionból is lesz x (keletkezés). Ezért az egyensúlyi sor adatai: etilaminból 0,005-x, vizet elfelejtjük, etilammónium:x és OH(-) is x. Az egyensúlyi állandó definícióját használva a felírható egyenlet:


0,00056 = x*x / (0,005-x)


Ez egy másodfokú egyenlet, a megoldását már rád bíznám, de ami kijön x-re, az az OH(-) ionok egyensúlyi koncentrációja, tehát annak negatív logaritmusa adja a pOH-t, amiből már csak egy kivonás a pH.


A másodikhoz: Mivel itt egy savas pufferoldat keletkezik (ecetsav-nátriumacetát rendszer), ezért az ilyen oldatok pH-ját a [H3O+]=Ks*n(sav)/n(só) képlettel lehet számolni (ennek okát most nem vezetném le, tankönyvekben, neten megtalálható). A pH-ból tudunk [H3O+]-t számolni, Ks megvan, maradt az n(sav) és n(só). Kezdetben a savam tartalmazott 0,05 dm3 * 0,01M = 0,0005 mol ecetsavat, ehhez kell adnom NaOH-t, legyen ez a hozzáadott lúgmennyiség x mol. Ekkor a savból fogy x, sóból keletkezik x, tehát a reakció utáni végállapotban n(sav)=0,0005-x és n(só)=x. A kapott egyenletünk:


[H3O+] = 1,753*10^-5 * (0,0005-x) / x


Mivel [H3O+]=10^-5,5 ezért ez egy egyismeretlenes egyenlet, megintcsak nem vezetném le, de ami kijön x-re, az a hozzáadott NaOH molban, tehát mivel ennek koncentrációja 0,025M, ezért a kérdezett térfogat már megvan egy egyszerű c=n/v-ből.

2020. márc. 21. 12:22