Ki hallja hamarabb az énekes hangját: az énekestől 30m-re ülő ember, vagy aki tőle 400 km-re rádión keresztül hallgatja?


A hang terjedési sebessége levegőben 340 m/s a rádióhullámok 300000 km/s



A válaszokat köszönöm.



2020. máj. 5. 15:51
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Ha a levegőben egy másodperc alatt 340 métert tesz meg valami, akkor 30 méterhez mennyi időre van szüksége? Nem is kell kiszámolnod pontosan, csak a nagyságrendet saccold meg: másodpercek, tizedmásodpercek vagy még kevesebb idő?

Rádióhullámnál ugyanez, majd a kettőt összeveted egymással.

2020. máj. 5. 15:58
 2/5 dq ***** válasza:

A képlet t = s/v.


A 30m-re ülő ember esetében ez

: t = 30m/(340m/s)

ami nagyságrendileg 1/10s (valamivel kevesebb, de nem sokkal). A 400km-re ülő

: t = 400km/(300000km/s),

nagyságrendileg 1/1000s, (valamivel több, de nem sokkal) idő elteltével hallja a hangot.


Például a rádiós ember kevesebb, mint 1/100, míg az élőn hallgató ember több, mint 1/100 másodperc múlva hallja a hangot.

2020. máj. 5. 16:00
 3/5 dq ***** válasza:

Ha már #1 felvetette, akkor: nem, a megoldáshoz nem elég megsaccolni őket.

Kiszámolni mondjuk tényleg nem kell, ha nicsen számológéped, eljárhatsz a következő módon is:


: t_élő = 30m/(340m/s) > 30m/(3000m/s) = 1/100s

és

: t_rádió = 400km/(300000km/s) < 400km/(40000km/s) = 1/100s.

Ezekből

: t_élő > t_rádió.

(De változtathatod a számlálót is, ha az úgy kényelmesebb.)

2020. máj. 5. 16:07
 4/5 dq ***** válasza:
100%

A konkrét számok meg:

: t_élő = [link] ~= 0.089 s

: t_rádió = [link] ~= 0.0013 s

2020. máj. 5. 16:18
 5/5 anonim ***** válasza:

A pontos szamokat #4 mar leirta.

A valosagban a radioshoz meg hozzaadodik az elektronikabol meg esetleges jelfeldolgozasbol adodo kesleltetes. Meg persze az, ha a radio nincs felszogelve a fejere, mert a hang a radio es a hallgato kozt is hangsebesseggel terjed.

Az elozenesbol meg lejon az, hogy jellemzoen az enekes mikrofonba enekel (vagy tatog :) ), es ugyesen elhelyezett hangszorokkal meggyorsitjak a hangsebesseg miatti kesleltetest. Ugyanis az a tizedmasodperc (vagy ha nagyobb a nezoter, tobb) mar zavaro lenne az enekes szaja es a hang kozott.

Persze hazi feladatban ez nem erdekes.

2020. máj. 6. 16:36